logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Czy warto aplikować po kilka razy do tej samej firmy?

18 Jul 2019

Temat aplikowania po kilka razy do tej samej firmy stanowi zagwozdkę dla wielu osób poszukujących pracy. 

 

Dwa razy do tej samej rzeki

Temat wielokrotnego aplikowania na to samo stanowisko lub w ogóle do tej samej firmy stanowi dla wielu kandydatów nie lada bolączkę. Główny problem polega na tym, że odnośnie tej istotnej kwestii pojawia się mnóstwo przeciwstawnych racji. Jedni bowiem gorąco do tego namawiają, podczas gdy inni są zdania, że nie przyniesie nam to absolutnie nic dobrego, a jedynie zawracanie głowy.

 

Czy warto wchodzić dwa razy do tej samej rzeki i podrzucać rekruterom nasz życiorys zawodowy więcej niż raz? Chociaż słynne przysłowie zdecydowanie odradza podobne zabiegi, to w przypadku ponownych aplikacji do tej samej firmy, odpowiedź powinna być pozytywna.

 

Nie warto więc zaprzątać sobie głowy opiniami odradzającymi – wielokrotne aplikowanie na pewno może przynieść naszej karierze więcej pożytku aniżeli szkody.

 

Nieugięty kandydat

Trzeba przyznać, że kilkukrotne przesyłanie aplikacji zaczęło być wśród rekruterów mile widziane, ponieważ stanowi niezbity dowód na duże zaangażowanie kandydata. Ostatecznie rozwiawszy wątpliwości wszystkich ubiegających się o posadę – jeśli jednym z naszych zawodowych marzeń jest praca właśnie w tej, a nie innej firmie, to przypominanie o sobie jest rzeczą jak najbardziej wskazaną.

 

Gdy już na samym początku procesu rekrutacyjnego kandydat pokazuje, że jego mocną stroną jest spora motywacją, działa to na jego korzyść. Nieugięta postawa w podejmowaniu wyzwań jest przez wszystkich pracodawców niezwykle ceniona niezależnie od branży.

 

Przyglądając się agencji pracy We Can Do It, można zauważyć, że zajmuje się rekrutacją stałą oznacza to, że cyklicznie poszukuje różnych specjalistów. Dlatego, po wyrażeniu zgody, jedna aplikacja może skutkować wielokrotnym kontaktem ze strony rekruterów, w różnych okresach czasu, z różnymi ofertami dobieranymi na podstawie kompetencji opisanych w CV. Warto jednak aplikować ponownie, po pewnym czasie, chociażby ze względu na ustawowo ograniczony czas przechowywania dokumentów kandydata na potrzeby rekrutacji. To samo tyczy się wielu wakatów i stanowisk oferowanych przez jednego pracodawcę.

 

Jeśli nasze kompetencje, umiejętności, staż zawodowy, jak i profil osobowościowy w zdecydowani większej mierze zgadzają się z oczekiwaniami pracodawcy zawartymi w ogłoszeniu o pracę, bezwzględnie powinniśmy próbować swoich sił i nie kończyć na zaledwie jednej aplikacji. Rynek pracy należy przecież nie tylko do najodważniejszych, ale i do najbardziej wytrwałych.

 

Czas sprzymierzeńcem

Jeśli zamierzamy po raz kolejny wysłać naszą kandydaturę do tej samej firmy, warto jednak nieco odczekać. W tej kwestii warto zachować umiar, tak aby rekruter nie zaczął odczuwać naszych poczynać jako zbyt nachalnych. Nie warto więc dopuszczać do niejakiego przesytu. W przypadku wielokrotnego aplikowania czas może się okazać naszym największym sprzymierzeńcem.

 

Ponadto nie wysyłajmy naszych CV bez namysłu. Jeśli nie powiodło nam się podczas ostatniej rekrutacji, zastanówmy się czy aby któryś element w naszym CV nie zniechęca rekrutera do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Kandydat jak wino

W czasie wysyłania kolejnych aplikacji, zademonstrujmy w naszych CV, że absolutnie nie spoczęliśmy na laurach, ale zrobiliśmy za to duże postępy w którejś dziedzinie. Róbmy wszystko, aby wciąż ulepszać nie tylko nasze CV, ale przede wszystkim dbać o rozwój naszych umiejętności i kompetencji.

 

W wielu przypadkach okazuje się, że uprzednio odrzucona kandydatura jakiejś osoby w miarę upływu czasu staje się dla rekrutera coraz bardziej interesująca. Gdy zauważa fakt, iż nie jest to czyjaś pierwsza aplikacja do danego przedsiębiorstwa, często zaczyna porównywać wcześniejszy życiorys z tym właśnie przesyłanym.

 

Ponadto jeśli odkrywa, że kandydat zrobił ogromne postępy, to jego szanse na pracę niewyobrażalnie wzrastają. W takich przypadkach kandydat okazuje się być jak wino – im dłużej stara się o posadę, tym bardziej idealnym kandydatem na nią się staje.

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload