logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Jak odpowiadać na najtrudniejsze pytania na rozmowie rekrutacyjnej? Część II

30 Apr 2019

Czy wiesz, że jesteś w stanie przewidzieć niektóre z pytań, jakie rekruter zada ci podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Są wśród nich również i te, jakie uznaje się za najtrudniejsze. Gdy tylko je poznasz, żadna rozmowa o pracę nie będzie cię już napawała większą obawą.

 

Odpowiednie przygotowanie 

 

Musisz być świadom tego, że na rozmowie kwalifikacyjnej mogą paść pytania, z jakimi możesz sobie nie poradzić, jeśli uprzednio dobrze się nie przygotujesz. Oczywiście każda rozmowa rekrutacyjna wygląda trochę inaczej i nie zawsze jesteś w stanie przewidzieć wszystkie pytania, jakie zada ci rekruter. Istnieje jednak baza tych najbardziej popularnych i zadawanych na większości rozmów o pracę.

 

Niektóre z pytań są uznawane przez kandydatów za szczególnie trudne. Do sprawiających największe problemy i zarazem zdecydowanie najmniej lubianych, należą na przykład te dotyczące słabych stron kandydatów, czy przyczyny dla której zamierzają zmienić pracę. Warto wiedzieć, że tak naprawdę tylko na pozór trudno z nich wybrnąć. 

 

Prawdziwy ja

Jedne z pytań, z jakimi wielu kandydatów ma na rozmowach o pracę niemały problem dotyczy opisywania swoich cech. Oprócz legendarnych i niezwykle chętnie stosowanego pytania o wymienienie swoich wad, jak i zalet, równie problematyczne jest to, które dotyczy podania jednej bądź trzech cech, jakie najlepiej określają twoją osobę

 

Gdy na rozmowie padnie pytanie „Jak opisałby się Pan przy pomocy jednego słowa?”, koniecznie podaj świetnie przemyślaną odpowiedź. I tu znaj umiar i pamiętaj o skromności, nawet jeżeli uważasz, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Zapomnij o rzucaniu haseł typu „świetny”, „niezastąpiony” czy „najlepszy”, ponieważ przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego.

 

Krytyczne uwagi

Kolejnym z pytań, jakie bardzo często padają na rozmowach kwalifikacyjnych jest „Jak reaguje Pan na słowa krytyki?”. Jeśli zaczynasz rozmawiać z rekruterem na temat krytycznych uwag, warto podkreślić, że konstruktywna krytyka może tylko pomóc przy doskonaleniu kwalifikacji.  Podkreśl więc, że jeśli przełożony kieruje pod twoim adresem słowa krytyki, zawsze jesteś gotów cierpliwie ich wysłuchać.

 

Nauka, która nie pójdzie w las

Przychodząc na rozmowę rekrutacyjną, możesz spodziewać się pytania o wiedzę na temat firmy, w której starasz się o posadę. Wiedza o firmie to coś, czym bardzo szybko możesz zapunktować u rekrutera. Świadczy to o twoim profesjonalizmie. Przed udaniem się na rozmowę powinieneś zgłębić nie tylko szczegóły dotyczące stanowiska, jakie mógłbyś objąć, ale i o misji firmy, tego czym dokładnie się zajmuje, czy ma więcej oddziałów i tak dalej.

Podobne informacje będą dowodem na to, że w poważny sposób podchodzisz do kwestii związanych z pracą, a twoje zainteresowanie firmą zapewne przełoży się na równie żywe zainteresowanie obowiązkami. Tym samym, jeżeli w nie za długim czasie masz się pojawić na rozmowie o pracę, koniecznie zapoznaj się z jej profilem – ta nauka z pewnością nie pójdzie w las.

 

Pierwsze rezultaty pracy

Na rozmowie rekrutacyjnej może również paść pytanie o po jakim czasie pracodawca będzie mógł zapoznać się z pierwszymi efektami twoich działań. Na pytanie „Kiedy zobaczymy pierwsze rezultaty Pańskiej pracy?” z pewnością nie musisz odpowiadać bardzo szczegółowo.

 

Nie obiecuj na wstępie, że twój wkład w działalność firmy będzie zauważalny już od pierwszych dni. Najlepiej wybrnąć z tego mówiąc, że potrzebujesz czasu, by zapoznać się z nowym miejscem pracy i dopiero, gdy to zrobisz, będziesz mógł się bardziej określić względem wszelkich twoich działań.

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license