logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Jak rozpoznać fałszywe ogłoszenie o pracę?

24 Apr 2019

Wybór ogłoszeń o pracę w Polsce, jak i poza jej granicami jest obecnie gigantyczny. Jak świadomie dokonać właściwego wyboru, tak aby nie czekały nas nieprzyjemne konsekwencje?

 

 

Krótka historia oszustw w świecie ogłoszeń o pracę

 

Jak świat długi i szeroki od czasu kiedy tylko zaczęły się pojawiać w sieci ogłoszenia o pracę, zdarzały się na tym gruncie większe lub mniejsze oszustwa. Powszechnie znane są historie agencji pracy, które nadzwyczaj brawurowo rozpoczynały swoją działalność, po czym z szerzej nieznanych nikomu przyczyn w równie błyskawicznym tempie ją kończyły. Co więcej, po pieniądzach jakie zdecydowali się wpłacić na ich rzecz potencjalni klienci, na przykład sumach zasilających ich przyszłe ubezpieczenie zagranicą również dziwnym trafem ginął ślad. Jak wiadomo nie od dziś, Internet to miejsce, w którym nie powinniśmy zawierzać wszystkim i wszystkiemu.

 

Aby nie znaleźć się podobnej sytuacji i nie paść ofiarą agencyjnych oszustów, należy mieć się na baczności. Oznacza to, że powinniśmy podchodzić do ofert pracy z wielką uważnością; nauczyć się czytać między słowami, by móc odgadnąć czyjeś ukryte złe zamiary.  Na szczęście czujnego przeglądania ofert w bardzo szybki sposób można się nauczyć.   

 

Zbyt piękne, by było prawdziwe

 

Uważajmy przede wszystkim na ogłoszenia, które obiecują nam przysłowiową gwiazdkę z nieba. Na przykład te oferty pracy na stanowiska nie wymagające żadnego doświadczenia i kwalifikacji w danej dziedzinie, ale które mimo to obiecują wynagrodzenie, jakie powinien otrzymać doskonale wykwalifikowany specjalista z wieloletnim stażem.  W takiej sytuacji warto szybko wywęszyć podstęp. Niestety nie udało się to w porę Panu Pawłowi, który skusił się przyjąć ofertę jednej z dopiero co otwartych agencji pracy.

 

 

"Kilka lat temu natrafiłem na bardzo ciekawe ogłoszenie o pracę na terenie Niemiec wystawione przez jedną z agencji pracy. Poszukiwany był pracownik na stanowisko dekarza, który miał wyjechać na półroczny kontrakt do Bawarii. Dopiero co wchodziłem w zawód, więc oferta wydała mi się bardzo kusząca. Oferowano świetne zarobki, a do tego gwarancję zorganizowania noclegu. Zgłosiłem się i zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Odbyła się w jednej z krakowskich kawiarni. Nie uważałem wtedy, że to coś podejrzanego – pracodawca przekazał mi, że są w trakcie otwierania nowego biura, które jest aktualnie w remoncie. Co więcej, moje niewielkie doświadczenie nie zostało wcale uznane za problem, jak wcześniej się tego obawiałem. Zostałem przyjęty. W konsekwencji z myślą o czekającej mnie już niedługo przeprowadzce zagranicę, zwolniłem się z pracy, jaką dotychczas wykonywałem, zakupiłem bilety na autokar, wpłaciłem sporą zaliczkę za zakwaterowanie oraz ubezpieczenie i z niecierpliwością oczekiwałem dnia wyjazdu. Niestety mój wyjazd do pracy na budowie w Bawarii nigdy nie doszedł do skutku.”, mówi.

 

Agencja pracy, z jakiej zdecydował się skorzystać Pan Paweł niestety wkrótce przestała odbierać telefony. Warto podkreślić, że oba podane mu numery były tylko numerami komórkowymi. Nie byłoby w tym naturalnie nic złego, jeśli firmie przypisany był poza tym również jeden numer stacjonarny. W związku z tym, że wymówką remontu nie został mu podany adres biura, firma nieoczekiwanie stała się agencją widmo. Pan Paweł za to nie tylko nie dostał szansy na otrzymanie posady zagranicą, ale nie otrzymał również zwrotu swojej gotówki. Dopiero po fakcie sprawdził, że owa agencja, której zdecydował się zaufać, wcale nie figuruje pośród innych wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego ani do Rejestru Agencji Zatrudnienia.

 

Morał, jaki płynie z tej historii jest taki, że zanim zaufamy jakiejkolwiek agencji pracy, która co więcej ma zorganizować nasz wyjazd do pracy zagranicę, musimy ją w najdokładniejszy sposób prześwietlić. Musimy być pewni w 100%, że dana firma naprawdę istnieje i ma swoją siedzibę. Ponadto jeśli tylko możemy, odwiedźmy jej biuro. To pokaże nam z jaką firmą tak naprawdę mamy do czynienia. Biuro, jak i strona internetowa, na której powinniśmy znaleźć wszystkie wyczerpujące informacje, świadczą przecież o profesjonalizmie agencji i o tym, że możemy powierzyć jej nasze życie zawodowe.

 

Zweryfikujmy informacje na jej agencji: kiedy została założona, jak wygląda profil jej działalności i czy została wpisana do wyżej wspomnianych rejestrów. Uważajmy również na ogłoszenia od osób prywatnych, jakie nie mogą być podparte wiarygodnymi wynikami i opiniami osób, jakie miały z nią już do czynienia.

 

Ogłoszenie pisane na kolanie

 

Jak zacząć skrupulatnie analizować ofertę, jaka cię zainteresowała? Przede wszystkim zacznij od kwestii pierwszego wrażenie i od tego jak wygląda na pierwszy rzut oka. Sprawdzaj krok po kroku, czy zostały w nim zawarte wszystkie najistotniejsze informacje. Opis  stanowiska oraz warunków zatrudnienia od razu powinny ci  się wydać kompletne. Zaniepokoić powinna cię sytuacja, w której ogłoszenie składa się zaledwie z paru zdań. Po prostu wygląda tak niestarannie, jakby zostało napisane na przysłowiowym kolanie. Wtedy faktycznie nie warto nie warto zawracać nim sobie głowy. Tym podobne ogłoszenia w najczęstszych przypadkach stanowią domenę pracodawców, którzy oferują płace najniższe na rynku i zupełnie nieproporcjonalne do nakładu pracy.

 

Ponadto w wiarygodnym ogłoszeniu na pewno powinny się znaleźć dokładne informacje na temat stanowiska, jakie mielibyśmy objąć. Muszą się zostać wypisane dane dotyczące twoich przyszłych obowiązków. Co więcej, nie powinny one być przedstawione zbyt ogólnikowo.

 

Każde uczciwe ogłoszenie powinno zawierać również wymagania, które powinien spełniać kandydat odpowiedni na dane stanowisko. Tak jest oczywiście w przypadku, gdy mamy do czynienia z poważną firmą, której zależy na tym, aby nie zgłaszały się do niej przypadkowe osoby, a sam proces rekrutacyjny przebiegał jak najszybciej i najsprawniej. Ponadto w ogłoszeniu powinny się znaleźć dane określające, gdzie mielibyśmy podjąć pracę oraz warunki, jakie zostaną nam zaoferowane.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 

Najbezpieczniejszą sytuacją, w jakiej możemy się znaleźć jest ta, gdy interesujące nas ogłoszenie o pracę zamieszczone zostało przez poważaną agencję pracy. Taką, która jest rozpoznawalna i ceniona oraz której rzetelność poświadczyć mogą właściwe instytucje oraz opinie specjalistów, jacy mieli okazję skorzystać z jej usług. W takim przypadku możemy być pewni nie tylko tego, że faktycznie będziemy mogli podjąć pracę, jaka uprzednio została nam zaoferowana, ale że zostaną w pełni spełnione wszystkie warunki zatrudnienia, czy też te związane z zakwaterowaniem lub ubezpieczeniem zdrowotnym.

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload