logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Jakie pytania zadać rekruterowi na rozmowie kwalifikacyjnej?

31 May 2019

By zrobić na rozmowie o pracę jak najlepsze wrażenie, powinieneś się wykazać pewną inicjatywą. Poza dawaniem wyczerpujących odpowiedzi na pytania zadawane przez rekrutera i ty nie wahaj się zadać mu kilku pytań. O co jednak zapytać, a co lepiej przemilczeć?

 

Pierwsze wrażenie

W końcu nadeszła chwila, na jaką czekałeś już od dawna – zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie interesującej cię posady. Można więc śmiało powiedzieć, że jesteś właśnie o krok do jej zdobycia.  Aby jednak przejść rozmowę o wymarzoną pracę z triumfem, naturalnie trzeba się do niej dobrze przygotować. Tym samym, warto pamiętać o kilku cennych poradach, dzięki którym będziesz mógł zrobić na rekruterze doskonałe wrażenie.

 

Warto wspomnieć, że robienie świetnego wrażenia rozpoczyna się już od pierwszych chwil spotkania. Co więcej, to właśnie one są tu najbardziej istotne! Nie da się bowiem ukryć, że w większości przypadków to właśnie ono świadczy o pomyślnym przebiegu rozmowy o pracę.

 

Naturalnie wciąż niezwykle istotne są tu twoje umiejętności oraz kompetencje, jednakże nie można zapomnieć o tak zwanych zdolnościach interpersonalnych. Musisz sobie uzmysłowić, że na dobrą sprawę ludzie podświadomie oceniają innych już w trakcie pierwszych dziesięciu sekund od poznania.   

 

Chociaż nie wiadomo jak byśmy chcieli być obiektywni, czy profesjonalni, nierzadko pierwszy rzut oka wystarczy, abyśmy podświadomie stwierdzili, czy czujemy do danej osoby sympatię, czy też nie. Nastaw się więc na rozmowę rekrutacyjną jak najpozytywniej tylko potrafisz. Twoja pogoda ducha i ujmujący uśmiech mogą sprawić, że rozmowa potoczy się tak, jak najbardziej byś tego chciał, a więc zakończy się wybraniem cię na pożądane stanowisko.

 

Jedną z rzeczy, które pomogą ci w zdobyciu pracy jest również wykazanie w rozmowie inicjatywy, czyli zadawanie rekruterowi pytań. Okazanie zainteresowania twoim potencjalnym miejscem pracy z pewnością postawi cię na rozmowie w dobrym świetle. Staniesz się w oczach rekrutera osobą zaangażowaną, co może prorokować, że będziesz równie zaangażowany w pracę, jaką niebawem przypuszczalnie przyjdzie ci wykonywać.  

 

O co zapytać rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej?

Istnieje szereg bezpiecznych pytań, jakie śmiało możesz zadawać na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. O co jednak zapytać? Jednym z pytań, jakie możesz zadać jest na przykład to, które dotyczy twoich przyszłych obowiązków. Jaka będzie cię czekała odpowiedzialność?

 

Gdy rekruter zacznie objaśniać ci, co też będzie wchodziło w zakres twoich kompetencji, w następstwie tego możesz przywołać detale ze swojej ścieżki zawodowej, które w jakiś sposób pokrywałyby się z przyszłymi obowiązkami. To bez dwóch zdań twoje pole do popisu.  

 

Kolejnym pytaniem, jakie możesz zadać jest to tyczące się możliwości rozwoju. Jego zadanie przedstawi cię jako osobę ambitną i poważnie myślącą o swojej przyszłości, a której głównym motorem nie jest jedynie samo zarobkowanie. Pokażesz rekruterowi, że zatrudniając cię, będzie mógł liczyć na pracownika, który nie zamierza utknąć w martwym punkcie, ale pragnie rozwijać swe umiejętności aż do osiągnięcia perfekcji. Temat ścieżki kariery w danej firmie to więc kwestia, jaką zawsze warto podjąć i to niezależnie od stanowiska, na jakie aplikowaliśmy.

 

Dobrym pomysłem jest również dopytanie o to, jak wygląda praca w zespole. Ile osób wchodzi w jego skład? Z iloma osobami miałbyś współpracować? To doskonała okazja do tego, aby przedstawić się jako osobę towarzyską i przyjacielską, która lubi i potrafi współpracować z innymi. To też dla rekrutera sygnał, że zależy ci na atmosferze w pracy. Ponadto możesz poruszyć również temat samej firmy. Od ilu lat działa na rynku? Czy to jej siedziba od samego początku? W jakim kierunku zamierza się rozwijać? Jakie są jej misja i cele?

 

Poza wyżej wymienionymi pytaniami są też takie, których zdecydowanie lepiej nie zadawać. Nawet, jeśli sama rozmowa poszłaby ci znakomicie, a zakończyłbyś ją pytaniem „I jak mi poszło?”, to niestety możesz zapomnieć o tym, że zostaniesz przyjęty na interesujące cię stanowisko. Podobne pytania są uznawane za nietakt, tym samym nie warto ich zadawać.

 

Nie dopytuj również o swoją konkurencję, ile osób aplikowało oraz jak prezentujesz się na ich tle. I tak nie poznasz na nie odpowiedzi. Rekruter odpowie ci wymijająco, a ty w jego oczach staniesz się osobą nie dość, że nietaktowną, to jeszcze i niecierpliwą.

 

Pytania, jakie zdasz rekruterowi na rozmowie kwalifikacyjnej świadczą o twoim zaangażowaniu, ale i o tym, że jeśli tylko zostaniesz wybrany, zwiążesz się z firmą na dłuższy czas. Nie omieszkaj ich więc zadawać, ponieważ w dużym stopniu przybliżają cię do zdobycia wymarzonej pracy.

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license