logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Szczęśliwy jak Duńczyk. O hygge w pracy i biznesie

22 Jan 2019


 

 

Jeśli słynna duńska filozofia szczęścia, czyli hygge kojarzyła ci się dotychczas jedynie z domowym zaciszem, to bardzo się zdziwisz. Duńczycy stosują się do zaleceń hygge nie tylko w domu, ale także w pracy i w biznesie.

Hygge, czyli jak szczęśliwić się każdego dnia Duńska filozofia szczęścia znana jako hygge pojawiła się w Polsce, jak i w innych europejskich krajach kilka lat temu. Czas mija, a ogromna popularność tej ciekawej idei wcale nie traci na popularności, wręcz przeciwnie, coraz więcej ludzi bierze ją sobie do serca. Koncepcja hygge będąca swoistym odpowiednikiem francuskiego joie de vivre (radość życia), narodziła się na terenie Danii podobno już wieki temu. Określenia hygge używa się jednak od XIX wieku.
Duńskie słowo hygge wywodzi się od staronordyjskiego  hyggja, które znaczyło „czuć się zadowolonym” . I dziś termin hygge wiąże się z paletą bardzo pozytywnych uczuć. Oznacza przytulność, komfort oraz szeroko pojętą wygodę. To także określenie stanu wewnętrznej równowagi, chwil, w których dosłownie niczego nam nie brakuje. Momentów pełnych bezpieczeństwa, spełnienia i radości, które wypływają z najzwyklejszych, codziennych sytuacji.


Warto dodać, że hygge nie ma jednej, ustalonej definicji. Duńczycy są zdania, że dla każdego człowieka z osobna hygge może znaczyć coś zupełnie innego, zależnie od naszych przeżyć, czy osobistych preferencji. Hygge może też być czymś innym dla ludzi w różnych zakątkach świata. Dla jednych będzie związane z samotnością, na przykład z przemierzaniem górskich szlaków i syceniu się ciszą, dla innych braniem gorących, aromatycznych kąpieli albo wsłuchiwaniem się w krople deszczu jak szalone bębniące o szybę. Dla pozostałych może być momentem spędzanym w gronie najbliższych przyjaciół, z którymi nie dość że nie można się nagadać, to którym jeszcze zdradza się swoje najskrytsze tajemnice lub chwilą przy kominku w gronie rodziny i z kubkiem gorącej czekolady w przejmująco chłodny, zimowy wieczór. To dla Skandynawów po prostu bycie tu i teraz, celebrowanie rzeczywistości.


Ponadto hygge to również skoncentrowanie się na swoim otoczeniu, wizualne ocieplenie przestrzeni, w której najczęściej przebywamy rozmaitymi sposobami. Dom urządzony zgodnie z koncepcją hygge jest wnętrzem, w którym już od progu czujemy się doskonale. Takim, które w błyskawiczny sposób pomaga się nam zrelaksować. Przykłada się w nim dużą wagę do detali i kolorów, które powinny działać na ludzi kojąco i wprawiać ich w dobry nastrój.


 

 

Hygge jako narzędzie w biznesie


    Chociaż hygge to wartości, które w naturalny sposób wypływają ze skandynawskich charakterów, a sama koncepcja nie została wcale stworzona dla potrzeb promocji Danii, czy jakichkolwiek innych celów marketingowych, to można ją wykorzystać także w biznesie. Ten ciekawy prąd jest ostatnio coraz bardziej zauważalny nie tylko w Danii, ale również i w innych europejskich krajach. To wynik przemyśleń: jako że w miejscu pracy spędza się mnóstwo czasu, to warto zadbać o to, żeby każdy czuł się w niej doskonale.  
Z filozofii hygge w doskonały sposób można czerpać, chcąc budować atmosferę w firmie. Pierwszym krokiem do wprowadzenia hygge do swojej firmy jest stworzenie przytulnej i w przemyślany sposób zaprojektowanej przestrzeni biurowej. Każdy przedsiębiorca powinien położyć nacisk na wnętrze, w którym pracują zatrudnieni przez niego ludzie. Przeprowadzane w ostatnich latach badania pokazały, że miejsce przyjazne ludziom od razu przekłada się na wyniki w ich pracy. Ci, którzy przebywali w ładnej, zadbanej przestrzeni, pracowali znacznie efektywniej od tych, którym przyszło wykonywać pracę we wnętrzu nie sprawiającego wrażenie sympatycznego, czy niechlujnie urządzonego.


Kolejnym punktem z koncepcji hygge, jaki świetnie sprawdzi się w pracy jest stworzenie w firmie przestrzeni wspólnej, na przykład saloniku, czy kuchni, w której można będzie w swobodny sposób się integrować. Dobra atmosfera przecież bezpośrednio przekłada się na efektywność pracowników. Hygge w pracy to również celebrowanie rozmaitych okazji, zarówno tych związanych z sukcesami firmy, jak i urodzin, czy świąt. Duńscy przedsiębiorcy jako jeden z przepisów na tworzenie więzi w firmie polecają właśnie wspólne raczenie się kawą, czy słodkościami.


    Według Duńczyków biznesowe podejście do hygge to również sam styl zarządzania firmą. Najważniejszy jest tu przede wszystkim wzajemny szacunek pomiędzy pracodawcą, a pracownikami, sprawny dialog pomiędzy nimi. Hygge w firmie to także kult pracy zespołowej, tworzenie poczucia misji, w której każdy pracownik odgrywa ważną rolę. Cała koncepcja sprowadza się do tego, aby każdy niezależnie od zajmowanego stanowiska wszyscy czuli się ważni. Warto brać z Duńczyków przykład, zwłaszcza że co roku wygrywają oni plebiscyty na najszczęśliwszy naród świata. Nic dodać, nic ująć, w hygge po prostu musi drzemać wielka siła.
 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload