logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Ostatnie dni na sprawdzenie zeznania podatkowego za rok 2018!

29 Apr 2019

Zeznanie podatkowe za rok 2018. Zmiany i udogodnienia

 

Ministerstwo Finansów przygotowało w tym roku dla wszystkich podatników miłą niespodziankę. Otóż zeznania podatkowe za rok 2018 są składane według zupełnie nowych i co więcej wygodniejszych zasad. Wprowadzone zmiany dotyczą PIT-37 oraz PIT-38. Zmiana obejmuje natomiast głównie to, że nie ma już obowiązku wysyłania wymienionych zeznań.  

 

Nie znaczy jednak, że straciliśmy nad naszymi zeznaniami kontrolę. Mimo że rozliczenia odbywają się w sposób automatyczny, warto jednak trzymać rękę na pulsie i tak czy inaczej bliżej się im przyjrzeć. Aby zapoznać się z gotowymi już zeznaniami, należy skorzystać z usługi zwanej Twój e-PIT, dostępnej na stronie podatki.gov.pl.

 

W przypadku, gdy nie zalogujemy się na nią i nie poddamy naszej sytuacji podatkowej kontroli, Ministerstwo Finansów uzna za właściwą i ostateczną wersję tę, która to wynika z danych przekazanych mu uprzednio przez pracodawców. Warto więc sprawdzić, czy wszystko zostało rozliczone w sposób poprawny i nie musimy dokonać korekty danych. 

 

Kolejnym z powodów, z jakich powinniśmy skorzystać z usługi Twój e-PIT jest również doprecyzowanie, gdzie zostanie przekazany 1% naszego podatku, jakie z zasady otrzymują organizacje pożytku publicznego (ich wykaz, tak zwany OPP jest dostępny na stronie https://www.pit.pl/opp). Jeżeli nie wykażemy się w tej materii naszym zainteresowaniem, cel na jaki zostanie on przeznaczony, będzie wybierany automatycznie, mianowicie na ten wskazany w zeszłorocznym rozliczeniu.

 

Warto również wspomnieć, iż skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest czymś obowiązkowym.

Jeśli nie zdecydujemy się na tę formę rozliczenia, wciąż mamy możliwość składania jej w formie papierowej lub elektronicznej.  

 

Powinniśmy mieć również na uwadze to, że nasze zeznania możemy skontrolować jedynie do 30 kwietnia. Zostało więc już bardzo mało czasu, aby się z nimi zapoznać.


 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload