logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

Polecanie w pracy znajomych dla niektórych nie wiąże się ze zbyt pozytywnymi odczuciami. W wielu przypadkach włącza się w naszych umysłach obawa, że taka rekomendacja nie zostanie odebrana w pozytywny sposób, a w rezultacie zostaniemy posądzeni o zbytnią śmiałość, czy też nawet i o kombinatorstwo. Jak jest w rzeczywistości?

 

 

Polecanie mile widziane

Trzeba jednak zwrócić uwagę na podstawową różnicę pomiędzy polecaniem kogoś, a załatwianiem mu pracy, ponieważ pomiędzy owymi terminami istnieje spory dysonans. Jeżeli załatwianie zatrudnienia można by uznać za coś, co w bezceremonialny sposób narusza delikatne pole zaufania społecznego - zatrudniany wcale nie posiada odpowiednich kompetencji do wykonywania stanowiska i obejmuje je jedynie ze względu na koneksje, to samo polecanie kompetentnego znajomego, który następnie przechodzi normalny proces rekrutacji, w stu procentach ma charakter moralny.

 

Warto więc jak najprędzej odczarować mit nieprzychylnego spojrzenia na zawodowe polecenia. Trzeba przyznać, że coraz częściej jest to bardzo mile widziane, zważywszy na to że mnóstwo przedsiębiorstw boryka się ze znalezieniem kompetentnych fachowców. System poleceń zaczął odgrywać na polskim rynku pracy naprawdę ważną rolę. Co więcej firmy coraz częściej, dążąc do znalezienia właściwej osoby na stanowisko wręcz zachęcają do polecania kandydatów. Nierzadko deklarując możliwość otrzymania wynagrodzenia za wsparcie procesu rekrutacji.

 

 Możesz zyskać, polecając dobrego fachowca

 

 

Oszczędność czasu

Polecenia specjalistów, a zwłaszcza pracowników o tych profilach zawodowych, jakich odnalezienie nierzadko sprawia spore problemy niewątpliwie jest dla pracodawców wielką wygodą. Proces rekrutacji zostaje w tymże przypadku ograniczony do niezbędnego minimum, a mianowicie do samej rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Polecenie sprawdzonego i świetnie wpasowującego się w oczekiwania firmy pracownika wiąże się więc przede wszystkim z ogromną oszczędnością czasu. Otóż pracodawca nie musi przeznaczać go na pierwsze etapy rekrutacyjne. Tym samym rekruter nie traci cennego czasu na zapoznawanie się z setkami napływających do firmy życiorysów zawodowych, a następnie bardzo czasochłonne prześwietlanie ich pod kątem wymagań danego stanowiska.

 

Praca z polecenia – korzyści

Z polecenia świetnie wykwalifikowanego fachowca płyną niekiedy niemałe korzyści. Tak jest na przykład w przypadku partnerstwa z agencją We Can Do HR, która oferuje wynagrodzenie w wysokości od 1000 zł do 5000 koron szwedzkich za rekomendację specjalisty. Warunkiem jest jego zatrudnienie i przepracowanie jednego, pełnego kontraktu z firmą. 

 

Polecaj pracowników: biuro@wecandoit.pl

 

Jak można sobie wyobrazić polecany znajduje się wówczas wręcz na doskonałej pozycji. Ma pewność, że wyjeżdżając do pracy za granicą absolutnie nic nie ryzykuje i że spełnione zostaną wszystkie obiecane mu uprzednio warunki. Trafia więc na pewny i sprawdzony grunt, a co więcej w wielu przypadkach jest nawet w stanie znaleźć się w tym samym miejscu pracy, co go polecający.

 

Nietrudno sobie wyobrazić, że dzięki temu, że ma się szansę rozpocząć pracę w towarzystwie zaprzyjaźnionej osoby znacznie zmniejsza się stres nieodmiennie związany z przeniesieniem się do zakładu znajdującego się poza granicami Polski. Polecanie znajomych w pracy na pewno się opłaca.

 

Rekomendacja dobrze przemyślana

Jeżeli obije się nam o uszy, że firma, w której jesteśmy zatrudnieni przymierza się do rozpoczęcia procesu kwalifikacyjnego lub też jest na etapie poszukiwań specjalisty, jaki przypadkiem jest nam dobrze znany, pod względami moralnymi nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu z zaproponowaniem pracodawcy jego kandydatury. Należy podkreślić, że podobna praktyka jest na porządku dziennym i absolutnie nikt naszą propozycją się nie zdziwi, wręcz przeciwnie.

 

Pamiętajmy jednak, że jeżeli już kogoś polecamy, to powinniśmy pomyśleć o tym w jak najbardziej odpowiedzialny sposób tylko możemy. Przede wszystkim polecajmy naprawdę dobrze znane nam osoby, a  nie przykład te, jakie napotkaliśmy przypadkiem, a znajomość z nimi można by uznać za przelotną.

 

Do sprawy polecania należy podejść po prostu bardzo profesjonalnie. Naszą główna pobudką nie może być jedynie duża sympatia dla naszego znajomego. Jeżeli wiemy, że jest on osobą bardzo sympatyczną, ale niestety nie można określić jej mianem bardzo pracowitej lub też w wysokim stopniu wykwalifikowanej, to raczej odstąpmy od zamiaru przedstawienia jej naszemu pracodawcy.

 

Wiadomo, że zdarzają się przypadki, kiedy polecenie niestety nie będzie trafione w dziesiątkę. Może się to zadziać w przypadku, kiedy naszemu kandydatowi będzie brakowało jakiejś z cech, które mają dla pracodawcy, czy rekrutera pierwszorzędne znaczenie. Jeśli jednak już na wstępie doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że coś w kandydaturze znajomego szwankuje, to lepiej nie zadawajmy sobie trudu, aby rozpoczynać rozmowę na jego temat w naszej pracy.

 

Jeśli zarekomendujemy osobę nieprofesjonalną, na której nie można polegać lub taką, której brakuje podstawowej wiedzy o fachu, jak i samych umiejętności, to w konsekwencji możemy w szybki sposób stracić na dobrym wizerunku. Podchodźmy więc do polecania przyjaciół, czy członków rodziny w sposób ostrożny. Zapomnijmy na moment o wszelakich konotacjach i skupmy się na tym, czy osoba jaką zamierzamy polecić, faktycznie jest świetnym fachowcem.  

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload