logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Praca w Skandynawii. Fachowcy budowlani z Polski na wagę złota

10 May 2019

 

W jakiej branży najłatwiej znaleźć pracę w Skandynawii? Na co się przekwalifikować, aby zwiększyć swoje możliwości na tamtejszym rynku pracy? Odpowiedź jest prosta: twoją największą szansą jest bez wątpienia branża budowlana oraz usług.

 

                                

Szaleństwo budowlane w Skandynawii

Marzy ci się praca w Norwegii, czy Szwecji, ale nie za bardzo wiesz, czym mógłbyś się tam zajmować? Głowisz się, w której specjalności możesz mieć największe szanse? Już spieszymy z odpowiedzią: największe szanse na zatrudnienie w Norwegii i Szwecji mają specjaliści z branży budowlanej.  

 

Szybkość rozwoju skandynawskiej gospodarki zaskakuje nawet i samych Skandynawów. To właśnie sektor budowlany jest jej najprężniej rozwijającą się gałęzią. W skandynawskim krajobrazie na potęgę pojawiają się nowe fabryki, biurowce, galerie handlowe, markety, osiedla, czy domy jednorodzinne. Wedle opinii szwedzkich, jak i norweskich ekonomistów oraz strategów gospodarczych, prognozy rozwoju sektora budowlanego są niezwykle optymistyczne. Tym samym, jeżeli chodzi o kolejne lata, to bardzo ciężko będzie mówić o jakimkolwiek przesycie tego rynku.

 

Pracy w bród, rąk do niej brak

Na skandynawskich budowach wciąż tak samo potrzebni są na przykład dekarze, malarze, brukarze, szlifierze, cieśle konstrukcyjni, hydraulicy, glazurnicy, stolarze, murarze, monterzy, tynkarze, spawacze, czy operatorzy sprzętu budowlanego. Nie ma mowy o redukcji etatów, a specjaliści budowlani nieprzerwanie mają tam ręce pełne roboty. Tak więc, jeśli planujesz emigrację zarobkową do Norwegii lub Szwecji i chciałbyś się przekwalifikować, koniecznie weź pod uwagę przytoczone powyżej zawody.    

 

Co ciekawe, w Skandynawii pojawia się tak wiele inwestycji, że w wielu przypadkach znacząco brakuje rąk do pracy. Zaowocowało to między innymi tym, że Norwegowie, jak i Szwedzi zaczęli szukać fachowców nie tylko wśród specjalistów ze swojej nacji, ale również i z innych krajów. Warto wiedzieć, że za bardzo cenionych pracowników są uważani Polacy, mający opinię nie tylko pracowitych, ale i wyjątkowo rzetelnych. To właśnie oni znajdują się w grupie, którą Skandynawowie zatrudniają na budowach najczęściej.

 

 

Skandynawskie warunki: zawsze pełny portfel

Obietnica wysokich zarobków, w przybliżeniu nawet pięciokrotnie wyższych od polskich to coś, co skutecznie przyciąga pracowników z Polski do Skandynawii. To właśnie dlatego już od jakiegoś czasu to właśnie Norwegia i Szwecja figurują jako miejsca najchętniej wybierane przez naszych rodaków, rozważających podjęcie pracy za granicą.

 

Z punktu widzenia statystycznego Polaka, zarabiającego w naszym kraju stosunkowo niewielkie pieniądze, zarówno w Norwegii, jak i w Szwecji zarabia się wręcz niebotyczne sumy. Co więcej, Polacy kuszeni świetnymi pensjami, często zamiast emigracji na stałe wybierają tę tymczasową. To właśnie ten sposób zarobkowania jest przez wielu uznawany za najlepszy. Wyjazd na kilkumiesięczny kontrakt to doskonały pomysł na zastrzyk gotówki.

 

Praca, czyli rzecz święta

Jeżeli chodzi o pracę w sektorze budowlanym w Skandynawii, to możesz liczyć na godne warunki zatrudnienia. Legendarną już kwestią są obowiązujące w tym zakątku Europy standardy etyczne. Norwegia, jak i Szwecja wiodą prym w dbaniu o pracowników. Troszczenie się o przyjemną atmosferę w pracy, to dla Skandynawów bardzo istotna rzecz. Jak wiadomo, niełatwo wykazać się pełnym skupieniem na powierzonych nam zadaniach, gdy na samą myśl o zjawieniu się w siedzibie firmy, czujemy jak nieprzyjemnie podnosi się nam ciśnienie.

 

Biorąc pod uwagę wyniki ankiet prowadzonych w ostatnich latach na terenie Szwecji i Norwegii, to nieprzyjazna atmosfera w pracy była jednym z głównych czynników, przez które wielu pracowników zdecydowało o złożeniu wymówienia. Takie sytuacje spowodowały również dyskusję społeczną, w wyniku której zostały podjęte nawet kroki mające na celu edukowanie pracodawców co do budowania pozytywnych relacji z pracownikami. Nie od dziś przecież wiadomo, że przyjemna atmosfera w zakładzie pracy bezpośrednio wpływa na efektywność zatrudnionych. W skandynawskich zakładach pracy nie od dziś stawia się na uczciwość i dbanie o atmosferę wzajemnego zaufania.

 

Polacy zatrudniani na skandynawskich budowach cenią sobie nie tylko zarobki, jakie można uznać za fantastyczne, ale właśnie ze względu na kulturę pracy. O niezwykle pozytywnych wrażeniach opowiada na przykład pan Henryk, który swoją przygodę z pracą w Skandynawii rozpoczął, nawiązując kontakt właśnie z naszą agencją. Jest doświadczonym tynkarzem, a co więcej przygotowuje się już do trzeciego wyjazdu na budowę w Szwecji.   

 


"Podczas pierwszego wyjazdu do Szwecji zaskoczyło mnie to, że nikt mnie nie wykorzystuje. Przez piętnaście lat pracowałem na budowach w Polsce i niestety nieraz spotkałem się z tym, że pracodawca chciał wycisnąć ze mnie wszystkie soki, a potem nie dać mi za to złamanego grosza. Miałem już dość sytuacji, w których nie chciano mi zapłacić za wyrobione nadgodziny. W Szwecji sprawa wygląda zupełnie inaczej. Nie muszę ciągle dobiegać swoich praw, bo to pracodawca wychodzi z taką inicjatywą. Wiem, że na pewno nie wracam do Szwecji ostatni raz", mówi.

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload