logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Przerwa w zatrudnieniu. Co myślą o niej pracodawcy?

15 May 2019

Czy luka w CV może utrudnić nam otrzymanie wymarzonej posady? Co o krótszych i dłuższych przerwach w zatrudnieniu myślą pracodawcy?

 

 

Czas na refleksje

Przerwa w CV w każdym przypadku jest sprawą bardzo indywidualną. Niezależnie, jakimi powodami była ona spowodowana, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może okazać się sprawą dosyć kłopotliwą. Czy wskutek jej zrobienia będą nas czekały jakiekolwiek komplikacje, zależy oczywiście od punktu widzenia danego pracodawcy oraz od tego jak długo owa luka trwała.    

 

Jak wyjaśnić rekruterowi naszą przerwę w zatrudnieniu? Czym się podeprzeć, aby nie stracić w jego oczach?

 

Przede wszystkim z potencjalnej wady postaraj się w kreatywny sposób ukuć niemałą zaletę. Nie zawsze musi być przecież tak, że luka w naszym życiorysie zawodowym zostanie uznana za coś niekorzystnego. W czasie, gdy nie posiadałeś stałego zatrudnienia, mogłeś przecież robić masę rzeczy, jakie są przecież w stanie zaprocentować w twoim nowym, zawodowym etapie.

 

Jeżeli w którymś momencie życia nie byłeś aktywny zawodowo, nie ukrywaj tego. Najlepiej wyłożyć wszystkie karty na stół, ponieważ jak wiadomo kłamstwo ma bardzo krótkie nogi. Wszystkie kłamstewka tyczące się twojej ścieżki zawodowej również bardzo szybko mogą wyjść na jaw i to w najmniej spodziewanym momencie.  Przyznanie się do przerwy w pracy nie jest bowiem czymś złym. Wręcz przeciwnie, dzięki swojej prawdomówności możesz tylko zyskać w oczach rekrutera.  

 

Podobne zdanie ma Agnieszka Skowrońska, jedna z rekruterek agencji We Can Do HR: „Myślę, że najgorszym, co można zrobić odnośnie przerwy w pracy jest jej zatajenie. Potencjalny kandydat w każdej chwili może przecież zostać poproszony o przedstawienie świadectw pracy lub referencji. Gdy osoba, o której zatrudnieniu myślałam dotychczas w poważny sposób, okazuje się mylić w swojej własnej drodze zawodowej, wciąż podając nieprecyzyjne dane dotyczące zatrudnienia lub też kiedy okazuje się, że swojego rzekomego stażu pracy w znanej na arenie europejskiej firmie nie może poprzeć referencjami, niestety w błyskawiczny sposób traci szansę na zatrudnienie. Prawdomówny i szczery pracownik jest w obecnych czasach na wagę złota.”, mówi.

 

CV atrakcyjne pomimo luki

 

Jak jednak zabrać się do tworzenia CV, jeżeli mamy na koncie przerwę w pracy? Jeżeli obawiasz się, że luka w twoim zawodowym życiorysie jest zdecydowanie za długa i może przeszkodzić ci w otrzymaniu posady, na jakiej bardzo ci zależy po pierwsze podejdź do niej strategicznie. Postaraj się położyć nacisk na najatrakcyjniejsze momenty w twojej karierze, które są w stanie przesłonić chwilowy brak zatrudnienia. Podczas sporządzania curriculum vitae myśl wówczas o tych zaletach, umiejętnościach i doświadczeniu, jakie udało ci się nabyć przez czas, gdy nie pozostawałeś zatrudniony.

 

Przede wszystkim przywołaj czas, gdy nie pracowałeś i przemyśl, co korzystnego odnośnie życia zawodowego ci się wtedy przytrafiło. Czy byłeś wtedy aktywny jeśli chodzi o poszukiwanie zatrudnienia? Czy zajmowałeś się czymś, co pozwoliło ci rozwinąć skrzydła, jak zdobywanie nowych umiejętności, czy też trenowaniu tych, które do tej pory sprawiały ci problemy?

 

Dla Arkadiusza Astachowa, kolejnego rekrutera We Can Do HR duże znaczenie ma to, jak wyglądała przerwa w pracy danego kandydata. „Gdy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pojawia się wynikająca z CV luka, zawsze zastanawia mnie, co było jej powodem oraz to, w jaki sposób podchodził do tego sam kandydat. Jeżeli nie była to sytuacja spowodowana jakimikolwiek kłopotami życiowymi, na przykład problemami ze zdrowiem jego lub członka jego rodziny, czy też daleką, owocną w niezwykłe doświadczenia podróżą, ciekaw jestem, czy w jej trakcie ubiegający się o pracę wykazał jakieś starania, aby zmienić swoją sytuację. Czy poszukiwał w tym czasie zatrudnienia? Czy zdecydował się na szkolenia, który miały poprawić jego kwalifikacje? Szczere wyjaśnienie, dlaczego doszło do tego, że w naszym życiorysie zawodowym zrodziła się dłuższa przerwa, zupełnie zmienia postać rzeczy. W wielu przypadkach, gdy na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat wykaże się nie tylko profesjonalizmem, wiedzą, ale szczerością i dużą motywacją, owa luka przestaje być podczas rekrutacji najmniejszym problemem.”

 

Gdy w trakcie rozmowy rekrutacyjnej zostaniesz zapytany o to, czym spowodowana była przerwa w  twoim zatrudnieniu, przedstaw to więc w jak najkreatywniejszy sposób. Dzięki temu będziesz miał okazję pokazać się rekrutrowi nie jako lekkoduch, ale jako osoba profesjonalista w poważny sposób myślący o podjęciu nowej pracy.

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload