logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Cecha sukcesu - punktualność

14 Aug 2019

 

W stylu dżentelmena

 

Punktualność jest niezwykle pożądaną cechą, jaka nieodmiennie zyskuje społeczne uznanie i to niezależnie od kręgów, w jakich zwykliśmy się obracać. Już od niepamiętnych czasów była ona przecież czymś znamiennym dla dżentelmenów.

 

Chociaż w dzisiejszej dobie kwestia manier nie jest już sprawą tak istotną jak kiedyś, to punktualność wciąż pozostaje jedną z tych zalet, które przesądzają o tym, czy zostaniemy uznani za osobę poważną i dobrze wychowaną. Jednym słowem taką, na jaka można liczyć w każdej sytuacji, która szanuje innych oraz ich jakże cenny czas.

 

 

Natura planisty

 

Nietrudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że bycie punktualnym niezmiernie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Kiedy potrafimy działać zgodnie z planem, a więc mieścimy się w konkretnych ramach czasowych wyznaczonych na wykonanie jakiegoś zadania, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nie tylko na samym czasie. Jeżeli  wszystko toczy się zgodnie z naszym uprzednio starannie zaaranżowanym planem, niwelujemy także poziom stresu, jaki zwykł towarzyszyć naszemu życiu, zwłaszcza jego sferze zawodowej.  

 

Mimo że wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dbanie o punktualność powinno być mocną stroną każdego człowieka, to niestety w praktyce okazuje się zupełnie inaczej. Czasem zdarza się, że nawet jeżeli ze wszystkich sił próbujemy zjawiać się w wyznaczonych miejscach o wyznaczonej godzinie, czy też pragniemy dopiąć wszystkie nasze projekty na ostatni guzik w wyznaczonym tygodniu i tak za nic w świecie się nam to nie udaje. Nie dawajmy jednak za wygraną, ponieważ jeśli tylko wykaże się odpowiednią ilość chęci, dosłownie każdy może przeistoczyć się w osobę niezwykle punktualną. Sekret tkwi w skonstruowaniu dobrego planu dnia, czy całego tygodnia. To właśnie dobre planowanie przesadza o naszej punktualności. 

 

Punktualność popłaca

 

Jeżeli należysz do grona osób, które nie przykładają do punktualności większego znaczenia, to dla dobra swojego życia zawodowego, warto podjąć wysiłki, aby tę sytuację zmienić.  Nie zwlekaj więc i czym prędzej zacznij przeistaczać się w rozsądnego planistę. Ani się obejrzysz, a twoje życie stanie się prostsze.

Punktualny, czyli profesjonalista

 

Każdy z pewnością zgodzi się, ze punktualność zdecydowanie popłaca. Otóż dbałość o trzymanie się norm czasowych stawia nas w bardzo dobrym świetle zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Każdy pracodawca znacznie chętniej podejmie współpracę z osobą przestrzegająca zasad związanych z czasem aniżeli wiecznie spóźnialskiego lekkoducha, który nie dość że zjawia się w miejscu pracy po czasie mimo ze mieszka dosłownie tuż za rogiem, czy też nie wywiązuje się z realizacji projektów, przekładając ich sfinalizowanie w nieskończoność. Na polu zawodowym ktoś, kto jest punktualny, zostaje także uznany za osobę profesjonalną.

 

Próba charakteru

 

Pracownik punktualny to dla pracodawców człowiek o pełnym zawodowym profesjonalizmie, z szacunkiem podchodzący do powierzanych mu obowiązków, jak i osobie, jaka mu je powierza. Punktualność zaświadcza bowiem o naszym stosunku do innych. Gdy traktujemy ich z respektem, po prostu robimy wszystko, aby nie dopuścić do nieeleganckiego spóźnialstwa, a zwłaszcza opóźnienia o którym wcześniej nie poinformowaliśmy.

 

Co więcej, mnóstwo osób wymienia niepunktualność jako jedną z cech, jaka potrafi wprawić ich w największe zirytowanie. Trudno przecież nie ulec stanu wciąż zwiększającej się irytacji, jeżeli jesteśmy poddani próbie charakteru i już czterdzieści minut oczekujemy pojawienia się naszego rozmówcy. Zjawianie się na czas na umówionych spotkaniach, przestrzeganie terminu wykonania umówionych wcześniej rozmów telefonicznych ma niewątpliwie duże znaczenie.

 

Punktualność ma również swoją drugą twarz, mianowicie terminowość. Także terminowość od razu kojarzona jest z przykładnością, starannością, oczywiście gdy nie przesądza o niej pośpiech.

 

Na czas, lecz bez pośpiechu

 

W naszych wysiłkach prowadzących do stania się punktualnymi wskazane jest, aby nie zapomnieć o tym, że najbardziej  wartościowa dla pracodawców punktualność łączy się z rezolutnym podejściem do płynącego czasu i do zadań, jakie mamy wówczas wykonać. Bycie punktualnym za cenę robienia wszystkiego nierzetelnie i niedbale, raczej nie przesądza o byciu profesjonalistą. 

 

To samo tyczy się zawodowych spotkań i rozmów o pracę. Wbieganie na rozmowę kwalifikacyjną z uporczywą zadyszką, wypiekami na twarzy zupełnie jakbyśmy właśnie ukończyli bieg w maratonie, a w związku z czym ledwo jesteśmy w stanie wydusić z siebie słowa powitalne, nie jest czymś, czym możemy zapunktować u rekrutera.

 

Gdy mamy świadomość tego, że przybędziemy na rozmowę kwalifikacyjną nieco za późno, skontaktujmy się z nim telefonicznie i przedstawmy, jak naprawdę wygląda sprawa. Jest to z pewnością lepszym pomysłem niż stresująca gonitwa.

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload