logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Częste zmiany pracy – wada, czy zaleta?

24 Jun 2019

Co pracodawca może pomyśleć, jeśli w twoim CV dosłownie co rusz pojawiają się coraz to nowsze stanowiska? Czy częste zmiany pracy mogą być w jego oczach korzyścią, czy też prędzej zostaną uznane za coś zniechęcającego?

 

 

Zmiany na rynku pracy

Bezpowrotnie minęły już czasu, kiedy ludziom zależało na obejmowaniu zaledwie jednego stanowiska przez całe lata. Ot, niezwykle popularna, jak i poważana kiedyś idea jednej pracy na całe życie po prostu zaczęła powoli odchodzić już do przeszłości.

 

W dzisiejszych czasach zauważalny jest na rynku pracy duży dynamizm. Niezależnie od naszego wieku, doświadczenia, jak i branż, w jakich przyszło nam działać coraz częściej decydujemy się na zmianę zatrudnienia. Z coraz to większą brawurą przeskakujemy nie tylko ze stanowiska na stanowisko, ale i na rozmaite miejsca pracy.

 

W rezultacie niektórzy zmieniają pracę co dekadę, jednakże inni stanowiący większą grupę co kilka lat, co rok, a nawet i co kilka miesięcy.

 

Skok, sus, unik – o żywocie zawodowych skoczków

Zjawisko dokonywania notorycznych zmian w zatrudnieniu zaczęło być określane jako tzw. „job hopping”. Ten ciekawy anglizycm w bardzo szybki sposób wniknął do naszego rodzimego języka i dziś coraz częściej operuje się nim w branży HR.

 

W jaki sposób „job hopping” oddziałuje na karierę? Czy bycie „skoczkiem” pomaga, czy też może przeszkadza w jej robieniu? W tym przypadku wszystko zależy od tego, jakie stanowisko obejmujemy, w jakim sektorze działamy, a poza tym na jakiego pracodawcę natrafimy.

 

Przeskakiwanie z jednego stanowiska na kolejne i jeszcze kolejne w niektórych wypadkach może być korzystne, ale nasze „skoki” zawsze powinny być nie dość że strategiczne, to i jeszcze ich powód łatwy do wytłumaczenia rekruterowi. Będąc „skoczkiem” i aby nie robić na rozmowach kwalifikacyjnych nieprofesjonalnego wrażenia, powinniśmy dokonać małego, zawodowego rachunku sumienia.

 

Warto jednak wiedzieć, że brak stabilnego przebiegu zatrudnienia zazwyczaj jest postrzegany znacznie mniej krytycznie w przypadku osób młodych. Tych, które posiadają niezbyt duże doświadczenie. Na przykład wciąż szukają dla siebie właściwej ścieżki, a ich celem jest zapoznanie się z różnymi często różniącymi się od siebie środowiskami.

 

Zmiany zmianom nierówne      

Przede wszystkim zanim zaczniemy rozglądać się za kolejną, nową pracą warto zastanowić się, dlaczego aż z taką częstotliwością je zmieniamy. Co nam przeszkadza w zajęciu pozycji na dłuższy czas? Czy to nieustanna chęć poznania warunków pracy w coraz to nowszych miejscach, a może wabi nas możliwość jeszcze lepszego zarobkowania?

 

Po prostu dla niektórych ludzi „job hopping” to jeden ze sposobów narobienie kariery, a dzięki któremu najłatwiej im zaistnieć na rynku pracy. A może jeszcze inaczej, twoimi poczynaniami kierują jakieś obawy? Przy kolejnym etapie poszukiwania nowej pracy przeanalizuj motywy swojego działania, czy coraz to nowsze prace są wyzwaniem i poszukiwaniem wymarzonej posady, czy nie są przypadkiem kolejnym życiowym unikiem.

 

Pozycja „skoczka” ma swoje złe, jak i dobre strony. Z częstych zmian w zatrudnieniu płyną oczywiście przeróżne korzyści. Podejmując różnorakie prace, nie tracisz tempa rozwoju. Jesteś w ciągłej gotowości na podejmowanie wyzwań. Ciągle poznajesz nowych ludzi, a więc bez ustanku poznajesz Twoja sieć networkingowa wciąż się wzmacnia  i znacznie rozszerza. Budujesz swoje doświadczenie, poszerzasz wiedzę. Jeśli myślimy o zmianach właśnie w ten sposób, zdecydowanie można uznać je za zaletę.  

 

Rozsądek zawsze popłaca

Częste zmiany pracy w życiorysie mogą jednak rodzić w pracodawcach niemałe obawy. Mogą zacząć rozpatrywać twoje zmiany zatrudnienia jako kapryśność. Pomyślą na przykład o kwestii lojalności, a raczej jej braku. Do głowy może im przyjść to, że możesz mieć naprawdę trudny charakter.

 

Jeśli przykładowo nie potrafisz w pełni odnaleźć się w grupie, bo powodujesz konflikty wskutek niezbyt dużej elastyczności. Jeśli nieustannie zmieniasz pracę dosłownie w szaleńczym tempie, może być to postrzegane przez rekrutera, czy pracodawcę po prostu jako palenie za sobą branżowych mostów.

 

Pamiętaj, ze nawet jeżeli bycie „skoczkiem" do tej pory bardzo ci popłacało, w każdej chwili może się to zmienić. Może się okazać, że to już na przykład o jedną zmianę za dużo i z dotychczasowej zalety, twój zawodowy styl bycia stał się już dla rekruterów zbyt nonszalancki. Uprawiaj więc „job hopping” z dużym rozsądkiem.

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license