logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Rozmowa rekrutacyjna. W jaki sposób mówić o sobie?

7 Nov 2019

Umiejętność autoprezentacji to niezmiernie ważna zdolność, która może znacznie ułatwić życie zawodowe jak i prywatne. Zdecydowanie warto ją wykorzystać aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie posady. Gdy nauczysz się swobodnego i treściwego wypowiadania na swój temat, każda rozmowa kwalifikacyjna, na jaką trafisz, z pewnością będzie łatwiejsza do przejścia.  

 

 

Pozytywny odbiór

 

Możesz być najlepiej wykwalifikowanym i najlepszym fachowcem, jednakże jeśli twoja autoprezentacja nie będzie do nich adekwatna, twoje szanse na zdobycie pracy mogą drastycznie zmaleć. Warto pamiętać, że rozmowy kwalifikacyjne niezależnie od naszej specjalizacji, rządzą się pewnymi niepisanymi prawami.

 

Szeroka paleta zalet, czy kwalifikacji niekiedy najzwyczajniej w świecie nie wystarczy, by otrzymać interesującą nas posadę. Wynika to z tego, że pracodawcy są świadomi, że zatrudniają człowieka, a nie bezosobową listę cech. O posiadanych umiejętnościach, czy doświadczeniu trzeba umieć mówić. Co więcej, mówić w sposób przekonujący i taki, aby chciano nas słuchać.

 

I w tym właśnie dopomóc może nam przemyślana pod każdym względem autoprezentacja, czyli świadome pokierowanie odbiorem naszej osoby w oczach rozmówcy lub rozmówców. Autoprezentacji pod żadnym pozorem nie można oczywiście mylić z manipulacją. Dobra autoprezentacja na rozmowie rekrutacyjnej to opowiedzenie o sobie w sposób pełny, szczery i transparentny. 

 

Naszym celem jest sprawienie, że rekruter zacznie nas postrzegać jako osobę kompetentną, rzeczową, ale i ciekawą. To właśnie dlatego umiejętność autoprezentacji jest czymś, nad czym koniecznie powinniśmy popracować przed zjawieniem się na rozmowie o pracę.

 

Świadomość celu

 

Prośba o opowiedzenie o sobie, często powoduje u kandydatów reakcję w postaci blokady. Wybierając się na rozmowę rekrutacyjną, trzeba mieć świadomość tego, że podobne pytanie padnie na niej na 100%. Mówienie o sobie jest wpisane w rozwój zawodowy, więc nawet jeśli jesteśmy ludźmi z natury nieśmiałymi, powinniśmy poczynić pewne kroki do tego, aby uporać się z trudnościami autoprezentacji.

 

Przed wybraniem się na rozmowę kwalifikacyjną powinieneś stworzyć jej scenariusz. Zastanów się dlaczego chcesz się ubiegać o daną pracę i wyobraź sobie potencjalny przebieg rozmowy. Pomyśl o tym co chcesz o sobie przekazać i o tym co pracodawca chciałby się o tobie dowiedzieć. Nie traktuj rozmowy rekrutacyjnej jako formy egzaminu tylko jako okazja do dwustronnej komunikacji. Mimo że nie możesz być do końca pewien, jak się ona potoczy i jakimi pytaniami zaskoczy cię rekruter, to istnieje szereg pytań, których prawdopodobieństwo zadania jest naprawdę wysokie.

 

Prawdziwy obraz

 

Ponadto nieodłącznym jej składnikiem będzie moment, kiedy będziesz musiał opowiedzieć rekruterowi co nieco na swój temat. Rekruter musi poznać nie tylko twoje twarde umiejętność, ale też cechy osobowości, które wpływają na sposób współpracy. Jeśli jesteś osobą wesołą i pogodną nie próbuj być na siłę zbyt poważny. Oczywiście w rozsądnych granicach pasujących do formalnego charakteru spotkania. Dobre zespoły opierają się na dobrej komunikacji i miłej atmosferze pracy. Tutaj przydaje się wcześniejsze zastanowienie się nad swoimi mocnymi i słabymi cechami. Eksponuj to w czym czujesz się pewnie i opowiedz, jeśli zostaniesz o to zapytany, jak poradziłeś sobie z cechami, które nie są twoją najmocniejszą stroną. Nie bój się rozwijać tematów z pozoru nie związanych z pracą. Jeśli rekruter pokieruje cię w tę stronę użyj tej okazji do pokazania siebie w fajnym i poważnym świetle. Rozmowa o nich jest przestrzenią, w której rekruter stara się lepiej poznać jakim jesteś człowiekiem.

 

Pewnie i świadomie

 

Warto dodać, że nieumiejętność korzystnego zaprezentowania swojej osoby to jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniają kandydaci na rozmowach kwalifikacyjnych. Sytuacja ta wynika najczęściej ze skupienia się tylko na swoich kompetencjach i nieświadomości istotności pracy nad wizerunkiem. Czasami dochodzi również problem zbyt niskiej samooceny. Jeśli chcesz dokonać prawdziwej rewolucji w mówieniu o sobie, musisz zarazem dokonać jej w myśleniu na swój temat.

 

Pamiętaj, że dla nowopoznanych osób jesteś tym co widzą i słyszą na zewnątrz. Nie są im znane twoje wartości i sposoby postępowania. Postaraj się wyeliminować przed rozmową kwalifikacyjną wszelkie negatywne emocje. Zacznij od zupełnie innego myślenia o tym zdarzeniu. Potraktuj je jako ciekawe doświadczenie i twoją szansę. Pamiętaj, że rozmowa nie musi być przecież złem koniecznym, ale wyzwaniem, czy widokiem na lepszy i znacznie ciekawszy etap zawodowy.  

 

Jeśli zabierasz się ćwiczenie nad autoprezentacją na rozmowie rekrutacyjnej, koniecznie zabierz się za małą autorefleksję. Wtedy zdecydowanie łatwiej przyjdzie ci wtedy mówienie o sobie. Przede wszystkim bądź dla siebie łaskawszy i pomyśl o swoich zaletach.

 

Nie oceniaj się zbyt surowo, ponieważ w rezultacie przy nieustannym zamartwianiu się o to, czy sprostasz wymaganiom firmy, twoja samoocena zamiast szybować, zaczyna nieuchronnie sięgać nieprzyjemnie niskiego poziomu. Jeśli zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, twoje umiejętności i doświadczeniu z pewnością muszą odpowiadać pracodawcy. Teraz musisz popracować tylko nad formą swojej wypowiedzi, by absolutnie nie nic ulegało wątpliwości, że to właśnie ty powinieneś zostać wybrany na dane stanowisko.

 

Autoprezentacja nie musi być afirmacją twojej osoby. Wystarczy wykazać się niejaką pewnością siebie, jak i swoich umiejętności. Coś, co już na wstępie pozwoli rekruterowi stwierdzić, że jesteś właściwą osobą i spełnisz wymogi danego stanowiska.

 

Jako że wynik rozmowy rekrutacyjnej zależy przede wszystkim od tego, jak się na niej zaprezentujesz, tym samym warto wziąć sobie do serca fakt, że świadoma autoprezentacja jest rzeczą niezwykle pomocną w rozwoju naszej kariery.

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license