logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Jak odnaleźć się na rynku pracy?

30 May 2019

Rynek pracy przypomina czasem nieprzebytą dżunglę. Jak się w niej efektywnie poruszać, by zdobyć określony cel, czyli wymarzoną posadę?

 

Dążenia, cele, marzenia

Pierwszym krokiem do tego, by sprawnie poruszać się po rynku pracy jest uświadomienie sobie, czego tak naprawdę chcemy i potrzebujemy, a więc co konkretnie ów rynek ma nam dać. Zanim zaczniemy poszukiwać konkretnych ofert, warto zastanowić się, jaką drogą chcielibyśmy podążać. Zastanówmy się, w jaki sposób mogłaby wyglądać najkorzystniejsza dla nas ścieżka zawodowa. Co najlepszego możemy osiągnąć w branży, w jakiej  jesteśmy wykwalifikowani?  

 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na sprecyzowanie swoich zawodowych planów jest wyobrażenie sobie, w jakim punkcie kariery będziemy za około pięć lat. Swoją drogą to również jedno z chętniej zadawanych na rozmowach kwalifikacyjnych pytań, więc rozpatrując je, możesz upiec dwie pieczenie na tym samym rożnie. Jak można się spodziewać planowanie swojej ścieżki zawodowej aż z tak dużym wyprzedzeniem jest rzeczą bardzo trudną.

 

Warto jednak podjąć ten wysiłek, ponieważ jeśli zaczniemy przewidywać, czy będziemy lub chcielibyśmy się zajmować za parę lat, szybciej będzie nam osiągać rozmaite cele. Na własne potrzeby sprecyzuj, czego w swoim zawodowym życiu naprawdę pragniesz.

 

Wizualizując swoją przyszłość dobrze jest  działać zgodnie z zasadą „moja przyszłość zależy tylko ode mnie”. Trenerzy biznesowi zwykli powtarzać, że chociaż w naszej wizualizacji nie powinniśmy zbytnio przesadzać, pakując się w sferze marzeń na zbyt głębokie wody, na jakich wypłyniecie niestety nie będziemy mieli szans, to i tak warto robić to z brawurą. Ośmiela nas to bowiem do wszelkich działań, dzięki którym będziemy mogli podnieść nasze kwalifikacje, jak i do tego, by podejmować rozmaite wyzwania.

 

 

Obeznani z rynkiem pracy

Kolejną, równie istotną sprawą jest zapoznanie się z tym, jak obecnie wygląda rynek pracy. Świetnym pomysłem może być w takim przypadku wybranie się na któreś z większych targów pracy. Zjawiając się na nich będziemy mieli okazję prześledzić pracodawców z interesujących nas branż.

 

Postaraj się wówczas poznać potrzeby firm. Spraw, aby zaczęły się pokrywać z twoimi ambicjami oraz możliwościami. W taki właśnie sposób możesz sprawnie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Wszystkim, którzy znajdują się na etapie poszukiwania pracy, targi dają znakomitą szansę na rozpoznanie rynku. Mogą oni w bardzo prosty sposób dowiedzieć się na przykład na jakie branże jest obecnie największe zapotrzebowanie, a tym samym jakie swój umiejętności najlepiej zacząć rozwijać.

 

Na targach w doskonały sposób można przecierać rozmaite firmowe szlaki. Rozmowa z pracownikami firmy, w której chcielibyśmy się zatrudnić, jeszcze przed zjawieniem się w niej na rozmowie rekrutacyjnej, to bardzo dobry sposób na zdobycie wielu przydatnych informacji.

 

Słabości kontra atuty

Obecny rynek pracy jest bardzo dynamiczny. I ty nie pozwól sobie na przestój i wciąż dąż do tego, aby zwiększać swoje kwalifikacje. Nie zostawaj w tyle i nie poprzestawaj na tym, co już udało ci się osiągnąć. Myśl strategicznie, nie zaniedbując wcześniej nabytych umiejętności, ale jednocześnie otwierając się na nowe. 

 

Zastanów się także, co może cię wyróżnić spośród wszystkich kandydatów na rynku pracy. Jakie są twoje mocne i słabe strony? Czym możesz zaskoczyć przyszłego pracodawcę? Najważniejsze to znać swoje słabe punkty i zacząć robić wszystko, by przestały  przeszkadzać nam w zawodowym funkcjonowaniu, a nawet zaczęły przekuwać się w zalety.

 

Kluczową rzeczą, która dopomoże na szybko i sprawnie poruszać się w obszarze rynku pracy, jest znajomość aktualnych trendów rekrutacyjnych. Powinniśmy zdobyć gruntowną wiedzę na temat sporządzania CV oraz listu motywacyjnego. Kolejną rzeczą, na którą niezmiennie powinniśmy zwracać uwagę są wszystkie etap rekrutacji, począwszy od pierwszej rozmowy rekrutacyjnej aż po podpisywanie umowy. Przed przybyciem na rozmowę o pracę należy gruntownie prześledzić, jak może ona wyglądać.

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license