logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Praca w Skandynawii. Jak zostać mistrzem oszczędzania podczas wyjazdu?

6 Apr 2019

 

Skandynawia słynie z zastraszająco wysokich cen wszelakich usług i żywności. Czy da się tam jednak przeżyć za stosunkowo niewielkie pieniądze? Jeśli tak, to jak zacząć oszczędzać?

 

 

Oszczędny Polak, jeszcze oszczędniejszy Szwed

 

Na pewno wielokrotnie obiło ci się o uszy, że koszty utrzymania w krajach skandynawskich nie należą do niskich. Z przykrością trzeba stwierdzić, że nie są to jedynie plotki. Norwegia, podobnie jak Szwecja zaliczają się do najdroższych państw europejskich. Przywołując dla przykładu statystyki z 2014 roku, poziom cen żywności w Szwecji i w Norwegii był prawie o połowę wyższy niż wynosi średnia w Unii Europejskiej. Tym samym, gdy po raz pierwszy postawisz stopę na skandynawskiej ziemi, możesz przeżyć niemały szok.

Kwoty za poszczególne usługi, czy produkty często wydają się tak horrendalne, że zaczynasz się głowić, czy to aby nie błąd lub niefortunny żart. Nie wpadaj jednak w panikę. Jeśli zaczniesz skrupulatnie analizować swoje wydatki, to po czasie z pewnością wypracujesz wygodny system oszczędzania. Oszczędzają także i sami Szwedzi. Wedle badań Komisji Europejskiej przeprowadzonych w 2016 roku to właśnie Szwedzi są nacją, która najgorliwiej podchodzi do oszczędzania pieniędzy. Może cię to zdziwi, ale wielu Szwedów przelicza dosłownie każdą koronę, którą ma przeznaczyć na comiesięczne wydatki.

Tendencja do zdroworozsądkowego podejścia do finansów doskonale wpisuje się w Szwecji w słowo lagom. Lagom to szwedzki idiom oznaczający „w sam raz”, „akurat”, „tyle, ile trzeba”. To szeroko pojęta szwedzka sztuka równowagi: unikanie w życiu wszelkich skrajności, docenianie tego, co się ma i umiarkowanie w każdej sferze, również finansowej. Nic dziwnego, że jednym z najbardziej popularnych szwedzkich przysłów brzmi „Kromka chleba w kieszeni jest lepsza niż pióro na kapeluszu”. Warto wziąć sobie te słowa do serca, zwłaszcza że lagom przemawia do coraz większej ilości ludzi i staje się modne także i w innych europejskich krajach.

Bez zawahania można stwierdzić, że mieszkańcy Szwecji uwielbiają planować swoje finanse. Rosnące oszczędności sprawiają im znacznie większą frajdę niż na przykład nieujarzmione zakupowe szaleństwo. Wolą oszczędzać na nieruchomości, emeryturę, przyszłość swoich dzieci, czy wakacje w jakimś niezwykłym zakątku świata. Gdy osiedlisz się właśnie w Szwecji, nietrudno będzie ci się wpasować w ogólnokrajową tendencję oszczędzania.

 

Oszczędzanie w Skandynawii. Da się!

 

Analizując najczęstsze problemy Polaków wyjeżdżających do pracy zagranicę, na prowadzenie wysuwa się właśnie ten związany z oszczędnością. Mimo że mnóstwo z nich pracuje na pełen etat, za który otrzymują wysoką pensję, to pieniądze ulatniają się z ich kont w zastraszająco szybkim tempie. Niekiedy dzieje się tak również wtedy, gdy pracodawca gwarantuje im wyżywienie, zakwaterowanie lub też muszą płacić za nie jedynie część obowiązującej w innych miejscach kwoty. Na myśl nasuwa się tylko jedno pytanie, dlaczego?

Spore grono osób, które zaczęły zaznawać skandynawskiego dobrobytu, przestaje zastanawiać się nad tym, na co przeznaczają pieniędzy. Zbyt często panuje popularne przekonanie „ciężko pracuję, więc mi się należy”. Zwłaszcza jeśli wcześniej zarabiali kilkakrotnie mniej, zaczynają żyć ponad stan. Ich sytuacja finansowa zamiast gruntownie się poprawiać, leci na łeb na szyję. W takim przypadku łatwo popaść z życiową iluzję zwłaszcza, gdy podpisany kontrakt kończy się w nie za długim czasie.  

Ceny cenom nierówne

 

Podczas zarobkowego pobytu w Skandynawii łatwo zapomnieć, że kwoty z dużą ilością zer na kontach to niestety nie złotówki, ale korony. Nie daj się omamić łechtającymi ego zarobkami zwłaszcza jeśli są one tylko tymczasowe. Przemyśl, co wyjazd do Skandynawii może zmienić w Twoim życiu na lepsze. Czy marzysz o kupnie lepszego samochodu, czy pierwszego mieszkania? A może dotychczasowe lokum jest już zdecydowanie za ciasne i warto zacząć myśleć o budowie domu?

Ustal swoje priorytety – z uporządkowanymi myślami o wiele łatwiej będzie ci podejmować różnorakie finansowe decyzje. W imię większych inwestycji, przestaniesz myśleć o zbytkach i wydawać pieniądze na chwilowe zachcianki. Oszczędzanie wymaga poświęceń, ale warto zacząć kontrolować budżet zwłaszcza wtedy, gdy nie zamierzasz osiąść w Skandynawii na stałe, a jest to tylko praca sezonowa. Istnieją proste sposoby, które pomogą zaoszczędzić Ci podczas Twojego wyjazdu sporo pieniędzy.

Jak zacząć oszczędzać? Gdy zaczynasz myśleć o wprowadzeniu w życie systemu oszczędzania, przyjrzyj się swoim wydatkom i podziel je na sektory. Prześledź historię swojego konta z ostatniego miesiąca i zastanów się, na co wydajesz najwięcej. Na pewno znajdą się wśród nich wydatki, których z łatwością mógłbyś uniknąć. W końcu oswoisz się z cenami i zaczniesz coraz rozsądniej zarządzać swoim budżetem.

 

Najlepsze sposoby na oszczędzanie. Tniemy koszty w jadłospisie

 

Żywność w krajach nordyckich należy do kosztownych. Z pewnością znacznie drożej jest robić zakupy w małych sklepikach, a znacznie korzystniej w dużych sklepach sieciowych.  W związku z tym powinieneś odwiedzić kilka marketów w okolicy i zaobserwować, które z nich mają najatrakcyjniejsze ceny. W Szwecji na pewno do tej grupy będą należały SPAR, Willys i Netto, natomiast droższe będą na przykład PrisXtra, Coop Forum, czy ICA. Warto pamiętać o tym, że ceny w szwedzkich sklepach nawet jeżeli należą do tej samej sieci i są zlokalizowane w obrębie jednego miasta mogą mieć odmienne ceny.  Może zaskoczyć cię fakt, że sklep tej samej sieci umiejscowiony w samym centrum może być droższy niż ten, znajdujący się w mniej reprezentacyjnej dzielnicy. Jeszcze taniej będzie w markecie położonym na obrzeżach miasta.

Jeśli znajdziesz już najtańszy sklep, do którego najłatwiej ci dojeżdżać, warto przyjrzeć się swojemu jadłospisowi. Może za bardzo obciążasz swój budżet, żywiąc się w zbyt kosztowy sposób? Może nie warto kupować gotowych produktów, ale zacząć przygotowywać posiłki samemu. Nawet jeżeli nie jesteś amatorem gotowania, postaraj się nauczyć przygotowywania przynajmniej kilku prostych potraw. Jeśli obawiasz się, że kucharzenie może zająć ci zbyt wiele czasu, to jesteś w dużym błędzie. Przede wszystkim nie musisz gotować każdego dnia. Wystarczy, że przyrządzisz więcej, co starczy ci na przykład na dwa, trzy dni. Wcześniej zaplanuj tygodniowe zakupy i jadłospis na najbliższe dni. Dopiero potem udaj się do sklepu z konkretną listą zakupów.

Warto ograniczyć także spożywanie alkoholu, który w Szwecji można kupić prócz restauracji, czy pubów tylko w specjalnych sklepach rządowych – Systembolaget. Poza tym, że nie można go mieć na każde wyciągnięcie ręki, to alkohol w Skandynawii potrafi mieć zawrotne ceny. Cena piwa w pubie to około 40 zł, tego kupowanego w sklepie 15 zł. Mocniejsze alkohole kosztują już znacznie drożej. Za 0,5 l wódki zapłacisz około 80 zł, za 1l wina średniej jakości około 50 zł. Dla dobra zawartości swojego portfela, lepiej kosztować wszelakie napoje alkoholowe tylko od czasu do czasu.

Do systemu oszczędzania zagranicą warto dodać także inne rzeczy. Jeżeli pracujesz na w Szwecji, na pewno od czasu do czasu przesyłasz pieniądze do Polski. Warto pomyśleć o najkorzystniejszych cenowo przelewach bankowych. W tym celu prześledź oferty firm, które się tym zajmują. Niektóre z nich oferują również darmowe przelewy w danym dniu tygodnia. Jeśli jesteś zmuszony dojeżdżać do pracy, rozważ kwestię transportu. Gdy korzystasz z samochodu, zrób rozeznanie, ile osób z okolicy także dojeżdża do twojego zakładu pracy. Może warto zebrać większą grupę i podzielić koszty benzyny, która nie należy w Skandynawii do tanich?

 

Gdy zaczniesz wprowadzać w życie podobne triki, po czasie na pewno pozytywnie zaskoczy cię stan twoich finansów. Niech szwedzka idea lagom zaistnieje także w twoim życiu.

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload