logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Przerwa rzecz święta. Jak pracują Norwegowie

11 Mar 2019

 

Kultura pracy w Norwegii znacznie różni się o tej obowiązującej w innych europejskich krajach. Jeśli chodzi o pracę, to śmiało można uznać mieszkańców tego północnego kraju za szczęściarzy.

 

Wypoczęty pracownik

 

Nie byłoby przesady w stwierdzeniu, że dla Norwegów przerwa to rzecz święta. Nawet, jeśli wszystkim na głowie ciążyłyby naglące terminy, to i tak poświęciliby czas na to, aby się zrelaksować. W Norwegii także większość pracodawców wychodzi z założenia, że pracownicy, którzy regularnie robią sobie przerwy, są o wiele bardziej produktywni od tych pracujących ciągiem. Stopień wypoczęcia od razu odzwierciedla się w ich efektywności i kreatywności. Tym samym twierdzi się tu, że człowiek zrelaksowany i wypoczęty to pracownik idealny.

 

W Norwegii praktykuje się kawowe przerwy, na które schodzą się wszyscy pracownicy. To bardzo istotny moment firmowej integracji. Przesadni pracusie, którzy podobnych przerw unikają, mogą być w Norwegii posądzeni nawet o wywyższanie się. Wielu Norwegów jest zdania, że przesadnym pracoholizmem i nie pozwalaniem sobie na drobne przyjemności takie jak raczenie się kawą we wspólnym gronie, manifestujemy naszym współpracownikom brak szacunku. W norweskich firmach chwila przerwy lub przerw w pracy to rzecz niezwykle istotna. Warto wziąć to sobie do serca, jeśli planuje się emigrację zarobkową do tego ciekawego kraju.

 

Szef przyjaciel

 

Dbanie o atmosferę w pracy rozpoczyna się w Norwegii na linii pracodawca-pracownik. Przede wszystkim obaj powinni się darzyć się dużym szacunkiem. Nietrudno zgadnąć, że bez tego istotnego czynnika walą się firmowe fundamenty i ciężko mówić o dążeniu do wspólnych celów.

Na terenie Norwegii, jak i w całej Skandynawii obowiązuje tak zwana teorii równości. Koncepcja równości przekłada się bezpośrednio na komunikację w firmie. Według Norwegów wszyscy powinni być traktowani tak samo niezależnie od zajmowanego stanowiska. W skandynawskich firmach w zespole stawia się więc przede wszystkim na partnerstwo, bezpośredniość i duży poziom zaufania. Jeśli norweskiemu szefowi lub pracownikowi leży coś na sumieniu, absolutnie nie będzie bawił się w grę domysłów, ale po prostu przejdzie do rzeczy. Nie ma tu mowy o zakopywaniu pracowniczych problemów pod dywan. W Skandynawii stawia się na rozmowy bez ukrytych zamiarów i bardzo swobodne przedyskutowywanie wszystkich, nawet szczególnie drażliwych spraw na publicznym forum.  

 

Zacieśnianie więzi pomiędzy pracodawcą, a pracownikami niekiedy odbywa się w przedziwny sposób, biorąc pod uwagę inne europejskie kraje. Niech nie zdziwi cię sytuacja, kiedy twój szef ni z tego ni z owego zaproponuje ci na przykład weekendową wycieczkę na ryby. Bez obaw, nie robi tego ze współczucia i raczej nie zamierza cię w delikatny sposób przygotować do planowanej redukcji etatów. To gest zwykłej sympatii, który jeszcze bardziej może polepszyć stosunki międzyludzkie panujące w firmie. Warto bowiem wiedzieć, że w Norwegii często zacierają się granice pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym. A poza tym wędkarstwo to pasja niemal całego narodu.

 

Co więcej, wszyscy pracownicy norweskich firm zawsze odnoszą się do siebie w nieformalny sposób. Nie stosuje się form grzecznościowych, wszyscy mówią do siebie po imieniu. Skandynawowie są do tej formy przyzwyczajeni, a wpaja się ją im już od najmłodszych lat w szkole. W norweskich placówkach edukacyjnych już dawno temu odeszło w niepamięć także zwracanie się per Pan lub Pani do nauczycieli.  

 

Norweski fenomen

 

Zalety podjęcia zatrudnienia na terenie Norwegii obejmują nie tylko fantastyczne, kilkukrotnie wyższe od polskich zarobki, ale i kulturę pracy, która stoi tam na bardzo wysokim poziomie. Co ciekawe, to właśnie Norwegowie pozostają jednymi z najbardziej zadowolonych pracowników i to biorąc pod uwagę cały świat. Co więcej, w wielu przypadkach praca to dla nich wcale nie przykra konieczność, ale przyjemność. Na czym polega ten intrygujący, norweski fenomen?

Przede wszystkim chodzi o podejście narodu do samej pracy. Norwegowie są zdania, że jest ona niczym innym, a ich drugim domem. Jak wszędzie na świecie i oni spędzają w pracy mnóstwo czasu, więc atmosfera, jaka tam panuje, ma dla nich szczególne znaczenie. Zgodnie twierdzą, że o warunki w pracy tym samym należy bardzo pieczołowicie dbać.  

 

Gdy Norwegowie napotykają w swej pracy na wszelkiego rodzaju niepotrzebne konflikty, czy też inne nieprzyjemne sytuacje, które na domiar złego mimo prób interwencji, czy załagodzenia nadal trwają, bardzo często decydują się na złożenie wymówienia. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy jest to wymarzona praca mająca bezpośredni związek z ich kierunkowym wykształceniem. Nie wahają się przed tym krokiem nawet, jeżeli satysfakcjonuje ich wynagrodzenie, jak i lokalizacja miejsca pracy. Wypowiedzenie umowy bez mrugnięcie okiem ląduje na biurku pracodawcy również, gdy o stanowisko w danym miejscu zabiegali dobrych kilka lat.

 

Norwegowie bowiem w imię dobrej atmosfery w pracy są zdolni do dużych poświęceń. Przeprowadzone w ostatnich latach badania pokazały, że woleliby zmienić pracę na gorzej płatną, ale w której świetnie będą się czuli, aniżeli tkwić w takiej, gdzie nie zadowalają ich relacje międzyludzkie.

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload