logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Tajniki rozmów kwalifikacyjnych. O mowie ciała

3 Apr 2019

Czy wiesz, że język ciała momentalnie zdradza wszystkie twoje zamiary i uczucia?

Jak ważną sprawą są niewerbalne aspekty naszego zachowania, warto sobie uzmysłowić zwłaszcza przed wybraniem się na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Ciało mówi

 

Czy wiesz, że język ciała może zaważyć na tym, że otrzymasz lub też nie swoją wymarzoną pracę? Zgadza się! Komunikacja niewerbalna służy wzmocnieniu przekazywanych informacji, a dana postawa, jak i gesty są w stanie aż o 180 stopni zmienić efekt odbioru twojej osoby.  Ruchy twojego ciała odzwierciedlają bowiem twoje podejście do mnóstwa spraw.Tym samym, jeśli chcesz świetnie wypaść na rozmowie z rekruterem, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi mowy ciała.

Warto wiedzieć, że rekruterzy są szkoleni w tym, aby wyczytywać z ruchów ciała kandydatów różnorakie informacje. Choć nie jest to prostą sztuką, to patrząc na czyjeś ruchy, można stworzyć całkiem trafny obraz drugiego człowieka.

Nieświadomie czynione gesty mogą przeczyć twoim słowom. Pamiętaj więc, że ruchy twojego ciała powinny być potwierdzeniem przekazywanych w danym momencie informacji. To szczególnie ważne, ponieważ ludzie niewątpliwie należą do wzrokowców i mają tendencję do zawierzania nie temu co słyszą, lecz temu co rozgrywa się przed ich oczami.Najważniejsze to oczywiście być naturalnym. Zbytnio wystudiowane pozy już na pierwszy rzut wprawnego oka wydadzą się sztuczne, a jak można się, spodziewać doświadczeni rekruterzy są na nie szczególnie wyczuleni.  

 

Uścisk dłoni

 

Zacznijmy od powitania. Powitalny uścisk dłoni powinien być twoją wizytówką. Nie może być za mocny, tak abyś nie sprawiał wrażenia osoby zbyt władczej i zdecydowanie nie za słaby, byś nie został uznanym za płochliwego. Najzwyczajniej w świecie uścisk dłoni musi świadczyć o tym, że jesteś pewną siebie osobą, ale która jest również gotowa na współpracę z innymi.

 

Postawa

 

Tuż przed wejściem na rozmowę rekrutacyjną pomyśl o swojej postawie. Weź głęboki oddech i wyprostuj się. Najlepiej już zawczasu przyjąć pozycję naturalną i zrelaksowaną. Wejście na rozmowę z przygarbionymi plecami już na wstępie określa cię jako osobę niepewną siebie. Poza tym pamiętaj o odpowiedniej postawie także podczas siedzenia. Nie siadaj na przykład na samym brzegu krzesła, ponieważ jest to zasygnalizowaniem zniecierpliwienia, jak i zahukania.

 

Kontakt wzrokowy

 

Bardzo istotną sprawą na rozmowie rekrutacyjnej jest podtrzymywanie kontaktu wzrokowego. Nawet, gdy rozmowa jest dla ciebie czymś bardzo stresującym, czy też uznasz któreś z pytań rekrutera za trudne, czy też niewygodne, nigdy nie uciekaj wzrokiem w bok. Utrzymywanie stałego kontaktu wzrokowego od razu sugeruje, że jesteś osobą uczciwą, szczerą i nie masz niczego do ukrycia. Najprościej rzecz ujmując jest to oznaka zainteresowania.

Ponadto oczy w bardzo prosty sposób przekazują naszym rozmówcom, czy jesteśmy w danej chwili zestresowani. Gdy jakaś sytuacja działa na nas stresowo, zwiększa się częstotliwość mrugania z siedmiu, czy ośmiu na minutę na znacznie więcej. 

 

Dłonie

 

Wiele osób, które mają skłonności do gestykulacji zastanawia się, czy nie zbytnia żywiołowość nie przeszkodzi im w otrzymaniu posady. Jeśli to nasza naturalna cecha nie powinniśmy się tym nadmiernie przejmować. Postaraj się co najwyżej, aby twoja gestykulacja była delikatniejsza, a ruchy nie były zbyt zamaszyste.  

 

Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest splecenie rąk w gest zamknięcia. Taka postawa jednoznacznie wskazuje na nasz brak elastyczności i zamknięcie na innych. Splatanie rąk na piersi ukazuje nas jako osoby zamknięte na ludzi, jak i na nowe doświadczenia związane z pracą.

Kolejną rzeczą, jakiej powinniśmy unikać, jest bawienie się dostępnymi w naszym otoczeniu przedmiotami, na przykład długopisami. Jeszcze gorsze jest jednak pisanie, a raczej bazgranie podczas odpowiadania na pytania. Podobne rzeczy rekruter może ocenić jako zbytnią niepewność, brak skupienia, jak i zbyt małą odporność na stres.   

 

Ton głosu

 

Duże znaczenie ma także twój głos i sposób artykulacji. Choć może się to wydawać dziwne, nasz sposób mówienia nierzadko jest ważniejszy od tego, co przekazujemy. Nie możesz mówić za cicho lub za głośno. Nie przesadzaj również z szybkością mówienia, nawet wtedy gdy jesteś podekscytowany lub zestresowany.

 

 

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload