logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Jak napisać CV, które da Ci pracę? Część II

13 Feb 2019

 

Jak napisać CV tak, aby zainteresować pracodawcę i otrzymywać coraz więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne? To proste! Wystarczy, że zaczniesz stosować się do kilku zasad. Oto one.

 

 

W pierwszej części naszego poradnika skoncentrowaliśmy się na tym, jak w ogóle zabrać się do tworzenia idealnego CV. Wspominaliśmy o szablonie, doborze zdjęcia i o tym, jak istotną rzeczą jest szczere podejście do zawartych w CV informacji. Dziś zapoznamy cię z kolejnymi tajnikami konstruowania doskonałego curriculum vitae, które z pewnością zapewni ci rozwój kariery. 

 

1. Chronologia zatrudnienia.

Prześledź swoją drogę zawodową, wybierając te stanowiska, które mogą być najbardziej znaczące w otrzymaniu nowej pracy. Przebieg twojej kariery powinien być zapisany tuż po danych osobowych i wykształceniu w odwróconym porządku chronologicznym. Każda pozycja, jaką podajesz, powinna zawierać lata pracy, nazwę firmy oraz zajmowane stanowisko. W dalszej części możesz umieścić informacje o zakresie dodatkowych kompetencji, czy referencjach.

 

2. Opis kompetencji.  

Nawet, jeśli posiadasz niezliczoną ilość umiejętności i wszelakich zalet, wymień te, które najściślej łączą się z kandydaturą na dane stanowisko. Po prostu podejdź do sprawy bardzo rzeczowo. Gdy aplikujesz na posadę murarza, bezcelowe będzie dokładnie opisywanie tych, które posiadłeś w trakcie pracy pielęgniarza, czy przedstawiciela handlowego.

 

3. Znajomość języków.

W tym punkcie wymień języki, jakimi się posługujesz, a następnie określ poziom ich znajomości. W zależności od stanowiska, możesz podzielić je również na znajomość w mowie i piśmie. I tym przypadku wielką wagę musisz przywiązać po prostu do szczerości. Nie przechwalaj się, że jesteś poliglotą, kiedy w pakiecie twoich językowych umiejętności masz zaledwie jeden język. Musisz wziąć pod uwagę to, że gdy oświadczasz, że znasz dane języki, możesz zostać z ich znajomości sprawdzony. Jeśli posiadasz certyfikaty językowe, również nie omieszkaj o tym wspomnieć.

 

 

4. Zainteresowania.  

Każdy pracodawca chciałby współpracować z ludźmi nie tylko odpowiednio wykwalifikowanymi, ale i posiadającymi interesujące osobowości. To właśnie dlatego rozmowa na temat hobby jest bardzo popularna na rozmowach kwalifikacyjnych. Skutecznie rozładowuje napięcie i pozwala pokazać się przyszłemu pracownikami z dobrej strony. Nie próbuj jednak zaintrygować nikogo na siłę. Najgorszym, co możesz w tym przypadku zrobić, to podać w CV nieprawdziwe hobby, coś o czym na dobrą sprawę nie masz pojęcia. Jak wiadomo nie od dziś, kłamstwo ma króciutkie nogi. Nie utrzymuj, że kochasz podróżować, kiedy ostatni raz wybrałeś się na wojaż dekadę temu. Nie podawaj się za wielkiego amatora literatury, podczas gdy ostatnią dłuższą przeczytaną przez ciebie lekturą, była któraś z obowiązkowych, licealnych pozycji.

 

5. E-mail

Nawet, jeżeli twoje CV będzie po prostu idealne, to wszystko może zepsuć e-mail, z którego prześlesz je swojemu przyszłemu pracodawcy. Bardzo istotną rzeczą jest to, żeby adres e-mail był oficjalny. W tym przypadku rzeczą karygodną jest wysyłanie CV z prywatnego maila, w którym występuje na przykład twoje przezwisko, słowo niecenzuralne, czy też przynależące do sformułowań potocznych.

Nie zapomnij o treści maila. Nawet jeśli załączyłeś również list motywacyjny, to i tak w kilku słowach przedstaw siebie, jak i swoje zamiary. Zaznacz, na jakie stanowisko przesyłasz kandydaturę. Gdy sprawa tyczy się załączania plików – CV, jak i listu motywacyjnego, nie zapomnij profesjonalnie ich nazwać. Zatytułuj pliki swoim imieniem i nazwiskiem, określ również, jaki jest to rodzaj dokumentu.

 

 

Koniecznie sprawdź pierwszą część naszego poradnika!

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license