logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Ogłoszenia o pracę. Jak wybrać najlepsze?

18 Jun 2019

Wraz z rozwojem przedsiębiorstw i rozmaitych inwestycji polski rynek pracy zaczął obfitować w ogłoszenia z mnóstwa sektorów. W jaki sposób odnaleźć w informacyjnym gąszczu idealne oferty dla siebie?

 

 

Oferty godne fatygi

Jeśli zaczniemy przyglądać się polskiemu rynkowi pracy, to zauważymy, że rozwija się  on z niesamowitą wręcz dynamiką. Branżowe portale dosłownie obfitują w tysiące rozmaitych ogłoszeń z przeróżnych branż. Gdy zabieramy się za poszukiwania nowej pracy, początkowo ich ilość, czy nawet natłok może sprawić, że w naszej głowie pojawi się nieprzyjemnie uczucie niemałego mętliku.

 

Pomimo że obfitość ogłoszeń o pracę na portalach jest fantastycznym znakiem, będącym dowodem na to, że na rynku pracy zachodzą bardzo pozytywne zmiany, warto pamiętać, że nie wszystkie z nich są anonsami wartościowymi, zamieszczanymi przez profesjonalnych oraz co więcej uczciwych pracodawców. Tym samym trzeba mieć na uwadze to, że gdy zaczynamy się z nimi zapoznawać, powinniśmy przyjąć w naszych wyborach pewien wyznacznik, który pozwoli wytypować te najwłaściwsze.

 

Czym więc powinniśmy się kierować, gdy myślimy o znalezieniu nowego zatrudnienia? Czy da się rozpoznać, których ofert unikać, a na które odpowiadać bez większego namysłu, wiedząc że są jak najbardziej profesjonalne i godne zaufania. Na szczęście istnieje szereg czynników, dzięki którym możemy w prosty sposób dociec, czy dane ogłoszenie spełnia podstawowe wymogi.

 

Nie za długo, nie za krótko

Zacznijmy od tego, jak powinno się prezentować wartościowe ogłoszenie o pracę. Chociaż pierwsze wrażenie niekiedy może się okazać mylne, to jeśli mowa o ogłoszeniach o pracę, często nasz pierwszy rzut okiem na nie ma naprawdę duże znaczenie.

Wcielając się w rolę osoby przeglądającej ogłoszenia, gdy zaczynamy zapoznawać się z ofertą, to naszą uwagę zwrócić powinna jego długość. Wartościowe ogłoszenia powinny być wyczerpujące, mianowicie muszą zawierać kompletne informacje dotyczące stanowiska, jakie mielibyśmy objąć, naszych przyszłych obowiązków oraz samej firmy. Jeśli widzimy, że ogłoszenie zawiera jedynie kilka zdań, a więc jest tylko ułamkiem opisu, jaki powinien się tam znaleźć, może to sugerować, że najzwyczajniej w świecie coś w nim nie gra.

 

Ponadto musimy być również uczuleni nie tylko ogłoszenia za krótkie, ale i zdecydowanie za długie. Wprowadzenie do oferty zbyt dużej ilości mało istotnych, nawet sprzecznych ze sobą informacji, a w rezultacie spowodowanie u czytającego wprowadzającego  informacyjnego bełkotu, też nie świadczy dobrze o je zamieszczającym.

 

Wymagająca praca, mizerna płaca

Niektóre opisy stanowisk, na jakie można natrafić na portalach prezentują się nadzwyczaj poważnie. Gdy jeszcze bardziej zaczynamy się w nie zagłębiać, możemy zauważyć, że przed aplikującym stawiane są bardzo duże wymagania, lecz niestety w konsekwencji mamy otrzymać za podjęcie wszystkich tych wymagające wyzwań minimalne wynagrodzenie, to lepiej uciekajmy przed owym pracodawcą tam, gdzie pieprz rośnie.

 

Przysłowiowe „kokosy" przy minimum wysiłku

Ogłoszenie, w którym potencjalny pracodawca oferuje nam fantastyczne i ponadprzeciętne zarobki, które otrzymamy prawie nic nie robiąc, także powinny wzmóc naszą czujność. Tym większa powinna być, jeśli co więcej by otrzymać tę pracę nie potrzebujemy żadnego doświadczenia, czy też żadnego znaczenia nie ma nasze wykształcenie, czy też jego brak. Jest to bowiem najczęściej oferta zupełnie niepoważna, na która aplikowania powinniśmy się wystrzegać, ponieważ więcej możemy przez to stracić aniżeli zyskać. 

 

Oferty w takim stylu często są umieszczane na portalach na przykład w celu wyłudzenia naszych danych osobowych. Podchodźmy do nich ze zdrowym rozsądkiem i nie liczmy na zarobek wielkich pieniędzy, które mamy podobno otrzymać za działania, jakie można śmiało określić jako ledwo kiwnięcie palcem. Ot, na przysłowiowe „kokosy" po prostu trzeba się trochę napracować.

 

Autor oferty

Pierwszorzędną sprawą, jaką musimy zrobić, gdy zaczynamy zastanawiać się nad aplikacją na któreś z ogłoszeń jest sprawdzenie, kto jest jego autorem. W poszukiwaniach nowego stanowiska zawsze powinniśmy starać znaleźć na najbardziej bezpiecznym gruncie. Za takowy można natomiast uznać ten, kiedy interesująca nas oferta pracy została zamieszczona przez rozpoznawalną agencję tudzież firmę.

 

Co więcej, agencje, którą można uznać za poważaną oraz ceniona oraz na temat której będziemy w stanie znaleźć opinię ludzi, jacy mieli już okazję skorzystać z jej usług. Jedynie wówczas możemy być w 100% pewni tego, że  nie tylko tego, że nasz przyszły pracodawca rzeczywiście spełni wszystkie warunki zatrudnienia, o jakich mowa była w ogłoszeniu.

 

Niedbałość niemile widziana

Kolejnymi ogłoszeniami o pracę, na które aplikowania powinniśmy unikać są te napisane jest w sposób daleki od poprawnego, na przykład gdzie zdania budowane są  zdecydowanie niezbyt wprawną polszczyzną. Świadczy to o tym, że nasz przyszły pracodawca bynajmniej nie będzie osobą, której mocną stroną jest profesjonalizm.

 

Dbałość o poprawność, czy rzetelność ogłoszeń o pracę to coś, co w bezpośredni sposób składa się na budowanie wizerunku firmy. Jeżeli tak istota rzecz w nim kuleje, to warto zastanowić się nad podjęciem z nią współpracy. Wszystkie ogłoszenia, które wyglądają na napisane w wielkim pośpiechu powinny budzić naszą ostrożność.

 

Co za dużo to niezdrowo

Przede wszystkim jak ognia powinniśmy unikać odpowiadania na ogłoszenia, które wymagają przekazania zbyt dużej ilości danych osobowych. Jeżeli poza podaniem rzeczy typowych, jak numer telefonu, jesteśmy proszeni o przesłanie  skanu naszego dowodu osobistego, czy prawa jazdy, to z pewnością jest to wyraźny sygnał, że za ogłoszeniem stoi osoba nieuczciwa. Miejmy się wtedy na baczności, ponieważ najwyraźniej ktoś zamierza zrobić użytek z naszej zbytniej ufności.

 

 

           

 

           

 

 

 

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload