logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Cecha sukcesu - Otwartość

14 May 2019

Rozpoczynamy cykl, w którym pochylimy się nad zagadnieniem cech osobowości. Skupimy się w nim na rozpoznaniu tych właściwości i wartości charakteru, które mają znaczący wpływ na to, jak wykonujemy naszą pracę i jak postrzegają nas przełożeni oraz współpracownicy.

 

W pracy rekrutera i HR-owca nieustannie obracamy się wśród ludzi. Wyszukujemy ich, analizujemy, wchodzimy w interakcje, ale przede wszystkim poznajemy. Mając do czynienia z tak wieloma postaciami, osobowościami i temperamentami po pewnym czasie ulega klaryfikacji, jak dane cechy wpływają na percepcję i ocenę naszego rozmówcy, partnera biznesowego czy współpracownika.

 

Poświęcimy uwagę tym atrybutom, które w dużym stopniu działają na naszą korzyść w kwestiach takich, jak pozyskanie nowej pracy, budowanie wizerunku, tworzenie dobrych relacji w miejscu pracy, efektywność, czy jakość naszej pracy.

 

Oblicza otwartości

Wyrażenie „otwartość” jest jednym z tych należących do najbardziej znaczeniowo pojemnych.

W wieloaspektowej „otwartości” zawiera się na przykład komunikatywność, swoboda, niejakie rozluźnienie społeczne. To też łatwość w zanurzaniu się w nowe przestrzenie: od zgłębiania naukowych rewirów, wdrażanie się w nowe umiejętności bądź też ich pogłębiania na nowym poziomie aż po sytuacje związane z przyzwyczajaniem się do nowej lokacji, w tym miejsca pracy.

 

Otwartość bez wątpienia można uznać również za jeden z najważniejszych czynników prowadzących do pomyślnego przebiegu komunikacji interpersonalnej. Poziomów otwartości można natomiast znaleźć tyle, ileż znajdujących się wkoło nas ludzi. Różne wymiary osobowości przekładają się bowiem na przeróżne modele otwartości. Nasza otwartość na różnych polach życiowych przechodzi przecież rozmaite przeobrażenia.

 

Otwarci na wyzwania

Nasza otwartość w przestrzeni zawodowej sprawia, że w wielu przypadkach jesteśmy znacznie efektywniejsi. Jeśli dochodzi do sytuacji, w której stajemy przed nowymi wyzwaniami, zabieramy się do nich z zupełnie inną energią aniżeli ci, których ograniczają psychologiczne bariery.

 

Otwartość w niezwykle sprawny sposób spycha na dalszy plan wątpliwości, czy niewiarę we własne siły. Dlatego posiadając tę cechę szybciej  akceptujemy i uczymy się nowości, dzięki czemu skuteczniej realizujemy zadania i zawodowe obowiązki. 

 

Otwartość na nowe doświadczenia

Ludzie, jakich możemy określić mianem otwartych, często chętniej i szybciej chłoną wiedzę oraz zabierają się pogłębianie swych kompetencji od innych. Nie są powstrzymywani kurczowym strachem przed rzucaniem się w wir nowych obowiązków, z jakimi uprzednio nie mieli do czynienia, przebranżawianiem się, czy zmianami miejsc zatrudnienia, także i na te poza obszarem Polski.

 

To, że nie unikamy jak ognia innowacji, czy wszelakich zmian stawia nas na znacznie korzystniejszym położeniu niż ludzie, jacy mają niemałe problemy z otwarciem się na „nowe”. Nowe narzędzia pracy, wdrażanie nowych metod zarządzania, śmiałe pomysły sprzedażowe i nowe ścieżki marketingu - to kilka przykładowych obszarów, w których otwartość na nowość pozwoli nam wyprzedzić konkurencję.

 

Otwarci na ludzi

Gdy za jedną naszych cech osobowości można uznać otwartość, błyskawicznie zyskujemy na życiu społecznym. Wyrobienie towarzyskie sprawia, że w szybszym czasie jesteśmy w stanie zaskarbić sobie życzliwość sporego grona osób. Przekłada się to naturalnie także i na naszą pozycję zawodową w danym miejscu. Osoba otwarta na innych i elastyczna jest już na wstępie uznawana za taką, z jaką najchętniej chciałoby się współpracować.

 

Jedno można o otwartości powiedzieć - gdy mamy to szczęście, że nas cechuje, możemy mieć pewność, że niezmiernie ułatwia życie. Owa zasada sprawdza się w 100 % także, gdy mowa o sferze zawodowej.

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload