logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Organizacja czasu w pracy. W jaki sposób opanować ją do perfekcji?

6 Jun 2019

Masz w pracy mnóstwo obowiązków, ale ich wypełnianie wciąż nie wychodzi ci na czas? To nic straconego, gdyż dobrej organizacji pracy szybko można się nauczyć. To o wiele prostsze niż ci się wydaje!

 

Syndrom krótkiego dnia

Gdy każdego dnia zastanawiasz się dlaczego ta nieszczęsna doba ma zaledwie 24 godziny i zrobiłbyś wszystko, co tylko w twojej mocy, aby chociaż odrobinę ją rozciągnąć, to zdecydowanie jest to artykuł dla ciebie.

Czujesz, że czas w pracy dosłownie przecieka ci przez palce i już od dawien dawna nie osiągasz pożądanych wyników? Co więcej, w porównaniu ze swoimi współpracownikami, wydajesz się być  jednym z najmniej efektywnych lub pomimo dobrych chęci twoje działania i tak nigdy nie są dość dynamiczne? Jeśli tak jest, to najwyraźniej coś musi być na rzeczy z błędną organizacją twojej pracy. Zapewne to nie dzień jest za krótki, lecz twoje działania odrobinę nieprzemyślane.

 

Jeśli trapią cię problemy podobne do wyżej wymienionych, koniecznie zabierz się za zmiany. Łatwo powiedzieć, ale niestety trudniej wprowadzić w życie, no bo na dobrą sprawę jak dokonać w swoim życiu podobnej rewolucji? Jakie kroki przedsięwziąć, aby być w pracy bardziej zorganizowanym, a w rezultacie znacznie bardziej efektywnym?

 

Na szczęście istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą ci nabrać wprawy w zarządzaniu czasem w pracy. Chodź zapewne jeszcze w to nie wierzysz, musisz wiedzieć, że już wkrótce czas stanie się twoim wielkim sprzymierzeńcem.

 

Czas na refleksje

Jeśli zabierasz się właśnie do działania, czyli zmian w swojej organizacji pracy, przede wszystkim zacznij dociekać, co najbardziej spowalnia cię we wszystkich zawodowych aktywnościach. Pomyśl o swoim standardowym dniu w pracy.

 

Prześledź wszystkie swoje działania i zastanów się, co może być główną przeszkodą w trzymaniu się ustalonych terminów. Z taką wiedzą, z pewnością będzie ci łatwiej skorygować wszystkie błędy organizacyjne, a w konsekwencji nareszcie podopinasz wszystko na przysłowiowy ostatni guzik. Nie pozwól, aby stare nawyki powstrzymały cię przed osiągnięciem zawodowego sukcesu.

 

Jak poprawić efektywność w pracy?

Zacznijmy jednak od początku, czyli od twojego poranka. Jeżeli jeszcze przed zjawieniem się w pracy, zaczynasz odczuwać zdenerwowanie, że tego dnia nie dasz rady ogarnąć wszystkich spraw, już na wstępie weź kilka głębokich oddechów. Paraliżujący stres to bowiem duża przeszkoda, która skutecznie może ci zaburzyć stworzenie klarownego harmonogramu dnia, a co więcej takiego, z jakiego będziesz miał szansę wyjść zwycięsko.  

Postaw na optymistyczne myślenie, ponieważ ciągłe powtarzanie sobie, że znów ci nie wyjdzie nie ma najmniejszego sensu. Podejdź więc do sprawy w pozytywny sposób, już na wstępie pomyśl, że musi ci się udać. Będąc zdenerwowanym znacznie gorzej radzimy sobie ze wszystkimi wyzwaniami.

 

Cel dnia 

Po przyjściu do pracy wyznacz swoje cele na ten konkretny dzień. W przybliżeniu postaraj się określić jaki czas będzie niezbędny, abyś był w stanie wykonać poszczególne czynności. Nie myśl o tym, co będzie jutro lub jak wielki natłok pracy czeka cię w kolejnym tygodniu. Takie myślenie tylko cię spowalnia, a jak wiadomo działanie pod presją nie przynosi tak pożądanych rezultatów jak to, gdy jest się w pełni zrelaksowanym.

 

Kolejnym wrogiem skutecznego realizowania planów jest poza stresem również dekoncentracja. Zacznij analizować swoje stanowisko pracy. Co w twoim otoczeniu sprawia, że pracujesz wolniej?

 

Jeśli nie radzisz sobie z pracą w dużym skupisku ludzi i zbyt duże natężenie rozmaitych dźwięków sprawia, że nie możesz się w pełni skoncentrować lub twoja koncentracja przypomina wykres sinusoidy, pomyśl na przykład o słuchaniu w pracy relaksacyjnej muzyki.

 

Koniec z przeciążeniem

Następna rzecz to przeciążenie. Nasza efektywność i zdolność do racjonalnego, ale i kreatywnego zarządzania czasem spada w chwili, gdy czujemy się przemęczeni. Nieustanne przemęczenie w obecnych czasach coraz częściej prowadzi niestety do zmęczenia chronicznego. Jeśli chcesz coraz lepiej radzić sobie w pracy, zacznij zwracać uwagę na to, w jaki sposób spędzasz czas wolny.

 

Czy w trakcie weekendów odpoczywasz w należyty sposób? Czy nie bierzesz zbyt wielu nadgodzin? Regeneracja przed rozpoczęciem kolejnego tygodnia pracy jest po prostu niezbędna, jeżeli zależy ci na skutecznym działaniu. Jeśli zjawisz się w pracy w pełni wypoczęty, możesz być pewny, że twoje wyniki poprawią się w zaskakująco szybki sposób.

 

Grunt to asertywność 

Ponadto, jeśli chcesz poprawić swoją organizację pracowniczego dnia, pamiętaj, aby być w miarę swoich możliwości asertywnym. Jeśli po przyjściu do pracy, ustaliłeś sobie zawczasu konkretny plan działania i wiesz, że i tak ledwo starczy ci czasu na wywiązanie się z niego, nie przyjmuj na siebie jeszcze więcej obowiązków.

 

Nie obawiaj się wówczas, że niekorzystnie, czy nieprofesjonalnie wypadniesz w oczach szefa, czy współpracowników. Lepiej jest wywiązać się ze swoich stałych obowiązków w należyty sposób aniżeli wziąć na siebie ich zbyt dużą ilość, a w rezultacie zrobić wszystko nierzetelnie i niedbale.

 

Zastanów się również, czy są rzeczy które odbierają ci cenny czas na wypełnianie obowiązków. Czy nie masz nawyku sięgania po wszelkiego rodzaju rozpraszacze? Czy nie za często robisz sobie przerwy?  Może warto zrobić w ciągu dnia jedną dłuższą, a nie rozdrabniać się na kilka za krótkich, podczas których i tak nie możesz w pełni wypocząć?

 

Gdy uda ci się wprowadzić w życie wszystkie te elementy, twoja organizacja pracy będzie dużo lepsza niż dotychczas. Prędzej, czy później z pewnością staniesz się mistrzem w zarządzaniu swoim pracowniczym czasem. 

 

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license