logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy?

25 Nov 2019

 

 

Pierwszy dzień w nowej pracy zazwyczaj jest dużym wyzwaniem. Dla wielu również wiąże się z dużą dawką, niepotrzebnego stresu. Nic dziwnego, tak rewolucyjny etap w życiu jak podjęcie nowej pracy, wiąże się przecież z wyjściem ze strefy komfortu. Jak można zredukować stres związany z zatrudnienia w nowym miejscu?

 

 

Idzie nowe

 

Pierwszy dzień w pracy niezależnie od jej charakteru, branży, czy stanowiska, jakie obejmujemy zawsze stanowi wyzwanie. Za każdym razem jest to istotny etap naszej kariery. Co więcej, z pierwszymi dniami w nowych miejscach pracy wiąże się tyle emocji, że odciskają się w naszej pamięci na lata. Dlatego warto zadbać o to aby były to dobre wspomnienia.

 

Pewna dawka stresu to niestety nieodłączny czynnik, z jakim musi się zmierzyć każdy rozpoczynający nowy etap zawodowy. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, żeby przygotować się do podobnej sytuacji. Warto pamiętać, że pierwszy dzień w nowej w pracy wcale nie musi być taki trudny! 

 

Stres największym sprzymierzeńcem

 

Każda zmiana w życiu pociąga za sobą rozmaite emocjonalne konsekwencje. Nawet jeżeli z przejęciem oczekiwałeś na podjęcie nowego zatrudnienia i z chęcią chciałeś rozpocząć nowy etap życia, to i tak w rezultacie podobna sytuacja może okazać się dla ciebie bardzo stresująca.

 

Nie pozostaje ci więc nic innego, jak tylko zaprzyjaźnić się ze stresem! Może brzmi to dość dziwnie, jednakże na dobrą sprawę stres faktycznie może stać się twoim sprzymierzeńcem. Po prostu musisz odrobinę go ujarzmić i zacząć nad nim panować. Wtedy zacznie mieć działanie mobilizujące, a nie jak dotychczas paraliżujące.

 

Nie pozwól, aby stres cię zjadł, zwłaszcza kiedy zjawiasz się w nowej pracy.

Jak rozpocząć przełamywanie lodów ze stresem, który rozpatrujemy jedynie w bardzo negatywnej roli? Zastanów się, dlaczego na dobrą sprawę go odczuwasz? Co jest jego źródłem? Jakie myśli napierają w twojej głowie?

 

Dla wielu ludzi, powodem jest za niska samoocena. Podświadomie zaczynają się obawiać, że nie poradzą sobie z nowymi obowiązkami tak sprawnie i szybko, jak by tego chcieli. Inni boją się, że nie będą potrafili sprawnie dołączyć do zespołu, który po dłuższej współpracy wydaje się bardzo zgrany.

 

Jeśli i tobie po głowie krążą podobne myśli, czym prędzej zacznij trening dobrego myślenia o swojej osobie. To właśnie twoje CV i list motywacyjny sprawiły na pracodawcy tak dobre wrażenie, a co za tym idzie posiadasz odpowiednie kompetencje i doświadczenie.

 

To tobie najwyraźniej świetnie musiała pójść rozmowa kwalifikacyjna. W końcu to przecież nie na próżno właśnie ciebie wybrano na objęcie danego stanowiska. Bądź więc dla siebie łaskawy i nie pozwól na to, żeby racjonalne myślenie zostało zagłuszone przez jakiekolwiek kompleksy.

 

Taka postawa zapewni ci zdecydowanie bardziej miękkie lądowanie w nowym środowisku.

 

Jak cię widzą, tak cię piszą

 

Nie można udawać, że pierwsze wrażenie jest czymś nieistotnym. W wielu przypadkach jest ono kluczem do nawiązania wielu zawodowych relacji. Sympatyczne lub antypatyczne wrażenie, jakie sprawiamy może dopomóc lub zaszkodzić nam w osiągnięciu zawodowego sukcesu. Wszyscy przecież chcemy otaczać się ludźmi pozytywnie usposobionymi i które działają na nas energetycznie.

 

Nawet jeśli jesteś malkontentem lub pełnienie roli duszy towarzystwa zdecydowanie nie leży w twojej naturze, to postaraj się wkroczyć do nowego miejsca pracy z uśmiechem na twarzy. Gwarantujemy ci, że najzwyczajniejszy uśmiech potrafi czynić cuda. Pokaż się więc od swojej najbardziej pogodnej strony i dołącz do zespołu z miną świadczącą nie tylko o pozytywnym usposobieniu, ale i gotowości do podejmowania nowych, śmiałych wyzwań. I to zredukuje twój stres związany z przyjęciem do nowej społeczności.  

 

Warto pamiętać, że ludzie to wzrokowcy. Mimowolne ocenienie danej osoby od momentu jej poznania mieści się w około piętnastu sekundach. To w tak niebywale krótkim czasie całkowicie podświadomie oceniamy, czy osoba, którą właśnie poznaliśmy jest dla nas odpowiednim partnerem do rozmowy, czy też nie. Jak wiadomo pierwsze wrażenie może być całkiem mylne, ale aura, jaką wokół siebie tworzymy z pewnością na ogromne znaczenie. Postarajmy się więc, aby była ona jak najbardziej optymistyczna.

 

Poza tym postaraj się po prostu być sobą. Pierwszy dzień w pracy często uaktywnia w nas presję, poprzez co czasem na siłę staramy się zrobić dobre wrażenie. Znajdź złoty środek, zachowaj uśmiech i pogodę ducha, a przy tym zachowuj się naturalnie. Pamiętaj, że nie musisz grać nikogo na siłę jedynie po to, żeby przypodobać się innym.

 

Oprócz tego jak najuważniej obserwuj kulturę firmy. Zwróć uwagę na dress code, obyczaje w niej panujące, na przykład to jak zwracają się do siebie współpracownicy. Czy panuje tam luźna atmosfera, czy wszyscy zwracają się do siebie po imieniu, czy jednak należy tytułować współpracowników „Pani” bądź „Pan”. Podobne szczegóły mają naprawdę duże znaczenie, więc pierwszych kilka dni wpraw się w rolę uważnego obserwatora warunków pracy i ludzi, którzy znajdują się w twojej orbicie. Przede wszystkim daj sobie czas i powoli wdrażaj się w nowe obowiązki, jak i w nowe pracownicze kontakty.

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license