logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Tarcza doskonała. Refleksje o poczuciu własnej wartości w pracy

1 May 2019

Niska samoocena to bolączka mnóstwa osób, która co więcej sprawia im wiele problemów nie tylko na polu prywatnym, ale również zawodowym. Jeśli faktycznie tak jest, to powinniśmy bezzwłocznie zacząć pracować nad jej poprawą. Nie zwlekaj i przyprowadź swojego wewnętrznego krytyka do porządku!

 

 

Samoakceptacja na barykadach

Nietrudno sobie wyobrazić, że zaniżone poczucie własnej wartości niestety w znaczny sposób blokuje nasz rozwój. Często nie potrafimy stanąć przez nie na wysokości zadania, ponieważ brawurę i dynamikę naszych działań ograniczają bardzo nieprzyjemne myśli krążące wokół deficytów talentu, wykształcenia, czy rozmaitych cech osobowościowych.

 

W konsekwencji nie jesteśmy w stanie sprostać żadnym większym wyzwaniom, jakie pojawiają się na naszej drodze. Na przykład tego o podjęciu decyzji o zmianie zatrudnienia, które nie tylko nas nie satysfakcjonuje, ale którego zwyczajnie nie znosimy. Nie potrafimy zawalczyć o projekt, który mógłby przekonać szefa, że jesteśmy najodpowiedniejszymi osobami do awansu. Po prostu biernie tkwimy w miejscu, które nie jest dla nas dobre.

 

Nieprzyjazny sufler

 „Wiem i umiem za mało”, „Zupełnie nic nie potrafię”, „Jest mnóstwo znacznie lepszych niż ja”, „Na pewno jestem najgorszy”, „Na 100% mi się nie uda”. Uff, podobne zrzędliwe rozmyślania można by wymieniać w nieskończoność. Niemal każdy miewa czasem takie myśli, zwłaszcza wtedy, jeśli zdarza mu się stanąć naprzeciw jakiegoś bardzo wymagającego wyzwania.

 

Jeżeli jednak zaczynają się one pojawiać w naszych głowach ze zwiększoną częstotliwością i dosłownie przy każdej okazji, kiedy musimy wyjść ze strefy komfortu, warto uzmysłowić sobie, że mamy pewien problem. Gdy czujemy jakby zza naszych pleców raz po raz wychylał się sufler i szeptał nam do ucha jakieś zupełnie nieracjonalne wywody, to czym prędzej powinniśmy postarać się o to, by już więcej nie mieć z nim kontaktu.

 

Na całe szczęście jest to kłopot do rozwiązania, jeśli tylko podejmiemy chęć walki z naszymi kompleksami. Powinniśmy bowiem pamiętać, że nie jesteśmy przecież skazani na pojawiające się naszej głowie uciążliwe myśli. Zacznijmy się ich więc sukcesywnie pozbywać. Oczyśćmy umysł, zostawiając w nim miejsce na odwagę, śmiałość i pewność co do swoich umiejętności.

 

Twoja droga to sukcesu

Ugruntowane, wysokie poczucie własnej wartości to doskonały środek wspomagający robienie kariery.  Gdy utrzymuje się ono na wysokim poziomie, odnajdujemy w sobie mnóstwo wewnętrznej siły, aby podejmować najtrudniejsze wyzwania. Jednym słowem stawiamy sobie poprzeczkę naprawdę wysoko, a co więcej, w wielu przypadkach nasze pchanie się na głęboką wodę przynosi zaskakująco pozytywne skutki.

 

Ponadto w przypadkach, jeśli nie powiedzie nam się któreś z zadań, nie tracimy czasu na przejmowanie się porażką, ale z podniesionym czołem próbujemy raz jeszcze lub też angażujemy w kolejną, równie wymagającą rzecz.

 

Przykre znajomości

Od poczucia naszej własnej wartości zależy wiele rzeczy. Z pewnością nie tylko to, jakie stanowisko będziemy mogli objąć, ale również to, jakie kontakty będziemy mieli z naszymi współpracownikami. Nie zawsze zdarza się, że w pracy mamy do czynienia z przypadkiem, gdy cały zespół składa się z ludzi otwartych, sympatycznych i nadzwyczaj przyjaznych. Czasem w środowisku pracy jesteśmy wystawiani na różnego rodzaju próby, zwłaszcza wtedy, gdy w zespole dochodzi do ścierania się różnych typów osobowości.

 

Ludzie z niską samooceną niestety nie mają w takich przypadkach łatwego życia. Nadwrażliwość na słowa krytyki, które po innym przysłowiowo „spłynęłyby jak po kaczce”, osobę o niskim poczuciu własnej wartości mogą prześladować przez bardzo długi czas. Wysokie ego to tarcza, która jest w stanie obronić nas przed przeróżnymi przeciwnościami losu, jakie mogą pojawić się na naszej drodze, tym bardziej warto podjąć wysiłek do walki o nie.

 

Batalia z kompleksami

Niskie poczucie własnej wartości da się zmienić, wystarczy że każdego dnia będziesz robił coś, aby je zmienić. Warto sobie uzmysłowić, że małymi krokami można dojść do niezwykłych wyników.

Przede wszystkim aby tego dokonać, przestań wciąż porównywać się z innymi. Jeśli myśli o konkurencji nie sprawiają, że stajesz na wysokości zadania i wcale nie wzmaga się twoja motywacja, a wręcz na odwrót, to nie ma to najmniejszego sensu. Nie doprowadzaj do sytuacji, w której pogrążają cię myśli na temat twoim zdaniem bardziej utalentowanych kolegów z pracy.

 

Agnieszka Skowrońska, rekruterka agencji We Can Do HR i psycholożka, podkreśla jak wielką wagę ma to, że myślimy o sobie w dobry sposób. „W mojej praktyce rekruterskiej oraz psychologicznej, wielokrotnie miałam okazję spotkać się z osobami, które choć miały doskonałe doświadczenie, jak i pełen pakiet cech osobowościowych, które można uznać za bardzo duże zalety, jednakże nie potrafiły myśleć o sobie w pozytywny sposób.

 

Zwraca ona również uwagę na to, że nieustanne dopatrywanie się swoich wad lub też ciągłe ich wyolbrzymianie stanowiło ogromną przeszkodę w ich zawodowym rozwoju. „Czasem dochodziło do sytuacji, kiedy wskutek istnienia zupełnie nieuzasadnionych kompleksów nie potrafili pokazać się w swojej pracy jako tak świetni fachowcy, jakimi w istocie byli. Przez zakompleksienie nie potrafili w pełni korzystać ze swojego talentu i innych zalet. Najlepszym, co możemy dla siebie zrobić, to zacząć traktować się o wiele bardziej łaskawie niż dotychczas. Nie bądźmy dla siebie tak surowymi sędziami i skupmy się na swoich mocnych stronach.”

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license