logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Idea jednej pracy na całe życie powoli odchodzi do przeszłości

20 Mar 2019

Idea wieloletniego zatrudnienia dla jednego zakładu pracy, która była kiedyś marzeniem wielu Polaków, powoli odchodzi już do przeszłości. Co więcej, nie tylko młodzi fachowcy podejmują coraz to większe wyzwania, bowiem w ich ślady idzie również wielu starszych specjalistów. Obie grupy pracowników coraz częściej decydują się na poszukiwania pracy zagranicą.

 

 

Nowy prąd na rynku pracy

 

Nasi rodacy coraz częściej zmieniają miejsce pracy, niejednokrotnie decydując się na jej poszukiwania zagranicą. Jak pokazują statystyki agencji We Can Do HR, z każdym rokiem są oni coraz bardziej otwarci na podpisywanie kontraktów sezonowych. Pokazuje to, że plan zarobkowania zagranicą staje się atrakcyjny i już nie tak ryzykowny także dla pracowników w średnim wieku.     

 

Jak wynika z przeprowadzanych analiz, w poprzednich pokoleniach okres zatrudnienia u jednego pracodawcy wynosił aż dwadzieścia lat. Tak długi okres pracy wynika przede wszystkim z faktu, iż osoby w dojrzałym wieku ze znacznie mniejszą częstotliwością decydowały się na zmianę pracodawcy aniżeli robią to dziś młodzi. Obecnie coraz wyraźniej zauważalne są zmiany na rynku, a co za tym idzie w mentalności polskich pracowników. Tym samym średni czas zatrudnienia u jednego pracodawcy wciąż ulega znacznemu skróceniu.

 

Czas wyzwań

 

Mentalność polskich pracowników przynależących między innymi do branży budowlanej, czy też usług w ostatnich latach uległa wielkiej metamorfozie. Warto napomknąć, że Polacy robią się coraz odważniejsi. Otwierają się na „nowe”. Nie wystarcza im już bezpieczna idea znalezienia stałego, a nawet dożywotniego zatrudnienia w danym zakładzie pracy. Chcą próbować swoich sił w nowych miejscach, w tym podejmować nowe wyzwania również i poza granicami Polski. Zmniejsza się ich obawa skonfrontowania z zupełnie inną kulturą pracy, czy odmiennymi obyczajami.  Coraz bardziej cenią też swoje kwalifikacje. Stają się świadomi swoich umiejętności, nie mając już poczucia bycia gorszymi względem Europy Zachodniej. Podbudowują się  również doskonałą opinią, jaką mają polscy pracownicy zagranicą, na przykład na rynkach skandynawskich. Poza tym mają duże ambicje. Chcą zdobywać wiedzę i doświadczenie, które pozwolą im na przykład na awans.

 

O potrzebie zmian i odwadze wprowadzania ich w życie, opowiadał nam pan Włodzimierz, który dzięki podjęciu współpracy z We Can Do HR miał szansę opuścić warszawski zakład pracy, w którym pracował przez szesnaście lat i w zeszłym miesiącu wyjechać na kilkumiesięczny kontrakt do Norwegii.  

 

„W mojej rodzinie powszechny był fakt, że zatrudniając się gdzieś za młodu, pracowało się tam do emerytury. W taki sposób pracował mój dziadek, ojciec i dwóch wujów. Napawało ich to dumą, mimo że za swoją pracę otrzymywali minimalne stawki. Po czasie stwierdziłem, że nie godzę się na takie życie. Pomimo tego, że jestem świetnie wykwalifikowanym cieślą, to pracując w Polsce niestety nie mogę sobie pozwolić na znaczną poprawę bytu. Smutno to przyznać, ale szesnastoletnie doświadczenie, rzetelność i pracowitość nie pozwalają mi żyć w Polsce tak, jak bym tego chciał. Zgłaszając chęć zatrudnienia przez agencję, marzyłem o tym, by zapewnić sobie, jak i rodzinie lepsze warunki. Miałem dużo obaw, czy poradzę sobie bez świetnej znajomości języka angielskiego. Zapisałem się na kurs językowy, a odwaga w konsekwencji się opłaciła. Wyjeżdżając do Norwegii, otrzymałem sześciokrotnie wyższą stawkę aniżeli ta, jaką dostawałem w Polsce.”, mówi.

 

W ślady pana Włodzimierza idzie coraz więcej fachowców związanych z branżą budowlaną. Utrzymujący się od pewnego czasu boom budowlany w Skandynawii stwarza im ogromne szanse na poprawę sytuacji finansowej. Zarobki są tak atrakcyjne, że marzenie o utrzymaniu przez całe życie jednej pracy na w granicach Polski odchodzi do przeszłości.

               

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license