logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Bez barier. Jak praca na open space wpływa na zespół?

16 May 2019

Pracę na open space w wielu przypadkach można uznać za naprawdę duże wyzwanie.  Jeśli jednak w odpowiedni sposób podejdzie się do rekrutacji mających się w nim znaleźć specjalistów, podobny model organizacji przestrzennej stwarza dla firm niezwykłe możliwości.  W czym tkwi fenomen otwartego biura?

 

Komunikacja przede wszystkim

 

Biura typu open space zdobyły w ostatnich dekadach niezwykłą popularność zarówno na świecie, jak i w Polsce. Ostatecznie doszło do sytuacji, gdy współczesne biura w większości zaczęły bazować właśnie na takiej koncepcji.

 

Na podobne rozwiązanie postawiliśmy również w organizacji przestrzeni biurowej We Can Do HR. W naszej siedzibie zastosowanie znajdują zarówno tradycyjne pokoje jak i otwarte przestrzenie. Przykładem tego drugiego niezwykle satysfakcjonującego zamysłu jest Dział Rekrutacji naszej agencji.

 

Na czym jednak polega fenomen modelu open space?

 

Jak mówi Dorota Gołuńska, rekruterka We Can Do HR, to że zespół ma szansę działać na jednej, otwartej przestrzeni, znakomicie wpływa na komunikację pomiędzy jego członkami. „W naszym dziale poprzez pracę na open space jesteśmy w stanie uzyskać niezwykłe efekty. Pomaga to rekruterom sprawnie porozumiewać się ze sobą, a w efekcie błyskawicznie znajdować najlepsze rozwiązania pojawiających się na ich drodze problemów. Osiągamy więc najsprawniejszą możliwą komunikację przy maksymalnej oszczędności czasu. To komunikacja leży u podstaw naszego powodzenia."

 

Plejada osobowości

 

Jeśli zespół ma ze sobą współpracować w tak ścisły sposób, jak dzieje się w biurach otwartych, powinno przyłożyć się ogromną wagę do tego, jacy specjaliści wejdą w jego skład. Jak można się spodziewać, dobranie poszczególnych osób do współpracującego na open space zespołu, tak aby uzyskać jego pełną efektywność, jest niemałym wyzwaniem.

 

To, w jaki sposób powinien wyglądać idealny zespół, zależy naturalnie od rodzaju przedsiębiorstwa, a także profilu jego działalności. Jak jednak wiadomo, nadzwyczaj sprawnie działający zespół jest w stanie bardzo szybko wspiąć firmę na pożądane wyżyny.

 

Skuteczność, jak i dynamika, z jaką będzie współpracować zespół, ma oczywiście związek z ludźmi, jacy go tworzą. Jak w każdym systemie zależności występuje tu pewna prawidłowość – każda jego część ma niezwykle istotne znaczenie. Niezależnie od stanowiska, jakie ktoś zajmuje, powinno się więc skupić na wnikliwej analizie jego zdolności interpersonalnych. Najlepiej bowiem zacząć dobierać zadania tuż po dokładnym przyjrzeniu się wrodzonym predyspozycjom kandydatów.

 

To, jak istotną rzeczą na podobnej przestrzeni jest idealnie dobrany zespół, podkreśla również Michał Zblewski, kierownik Działu Rekrutacji We Can Do HR. „Sekretem dynamicznego, a więc i najbardziej efektywnego działania zespołu na otwartej przestrzeni jest rekrutacja na konkretne stanowiska odpowiednich ludzi. Zespół idealnie dobrany pod względem osobowości potrafi działać niewiarygodnie kreatywny sposób.

 

Trzeba wspomnieć, że każdy z naszych rekruterów ma zupełnie inna osobowość, a także posiada inne, wyjątkowe umiejętności rekrutacji. Jako kierownik działu staram się tak ukierunkować prace poszczególnych osób, aby wykorzystać ich osobiste umiejętności dla jeszcze skuteczniejszej realizacji celów."

 

Korzyści wynikające z pracy na open space

 

Elastyczność:

Trzeba przyznać, że open space to przestrzeń szczególna, która wymaga od korzystających z niej pewnych ustępstw. W biurach takiego typu obowiązują również określone reguły i modele zachowań. Tym samym nie każdy jest stworzony do takiego rytmu pracy.

 

W modelu otwartego biura znacznie łatwiej odnajdą się osoby, które jeśli chodzi o typ osobowości są tak zwanymi „graczami zespołowymi”, a nie „samotnymi wilkami”. Jeśli jesteśmy ludźmi dość swarliwymi, czy przeszkadza nam ciągła obecność innych, jak i system wspólnego podejmowania decyzji, powinniśmy się raczej zdecydować na pracę w trochę innym wymiarze.

 

W większości przypadków open space wyzwala jednak w ludziach coś na kształt elastyczności. Często stają się oni o wiele bardziej otwarci na potrzeby innych, uważniej słuchają siebie nawzajem.

 

Bezpośredniość:

Z pewnością na przestrzeni tego typu osiąga się również znacznie większą łatwość w nawiązywaniu relacji. Bliskość stanowisk z pewnością sprzyja bezpośredniości oraz zanikaniu wszelkich  społecznych barier. Dzięki temu, że członkowie zespołu każdego dnia mają okazję przebywać ze sobą przez tyle czasu, o wiele szybciej nawiązują cenne, koleżeńskie kontakty.

 

Przyjazna i sprzyjająca kreatywności atmosfera przekłada się oczywiście na bezpośrednio na wyniki pracy. Sekret tkwi w tym, że zgrany i pałający do siebie sympatią zespół z o wiele większą dynamiką podchodzi do podejmowania różnorakich wyzwań. 

 

Kreatywność:

Bez wątpienia open space sprzyja kreatywnej wymianie myśli. Na open space łatwiej do zorganizowania spontanicznej „burzy mózgów”. Wygłoszona przez kogoś cenna opinia może od razu przerodzić się w wartościową dyskusje, która przybliża zespół do wyznaczonego uprzednio celu lub też wyznacza zupełnie nowe wyzwania, przed jakimi może stanąć.

 

Motywacja:

Otwarte biura sprzyjają wzajemnemu motywowaniu się członków załogi. Entuzjazm wydaje się w nich być zaraźliwy, w związku z czym wigor większości pracowników przekuwa się na podobne zachowania u innych, którzy dajmy na to mają odrobinę gorszy dzień.

 

Wydajność:

Praca w otwartym biurze ma wpływ na efektywność wykonywania przez nas obowiązków, bowiem w zupełnie podświadomy sposób zaczynamy dopasowywać się do tempa pracy narzuconego przez cały zespół. Co więcej, dopasowanie się do owego tempa bardzo często przychodzi nam szybciej i łatwiej aniżeli mielibyśmy to osiągnąć, pracując sami.

 

 

 

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload