logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Praca z krewnym przepustką do kariery

22 Feb 2019

 

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy członkowie rodziny decydują się na wspólny wyjazd do pracy zagranicę. Jakie korzyści mogą z tego płynąć?

 

 

Powrót do korzeni

 

Biorąc pod lupę życie agencji, w ostatnim czasie coraz częściej można zaobserwować bardzo interesującą sytuację. Otóż do pracy przy projektach związanych z sektorem budowlanym, produkcyjnym, czy usług zatrudnia się kolejnych członków danej rodziny. Wydaje się, że synowie coraz chętniej zwracają się w stronę korzeni, niejednokrotnie powielając zawodowe wybory swoich ojców, czy wujów. Jakie ma to konsekwencje na rynku pracy? Jakie korzyści mogą płynąć z wprowadzania w tajniki zawodu przez krewnego? Przyjrzyjmy się teraz rodzinnym tradycjom związanym z wyjazdami do pracy.

 

Najczęściej zauważalnym schematem jest ten, gdy w agencji pojawiają się młodszy wraz ze starszym członkiem rodziny, którzy to mają zamiar wyjechać zagranicę razem. W większości przypadków jest to ojciec i syn lub wuj z bratankiem, czy też siostrzeńcem. Zdarza się również, jeden z nich przebywa już że zagranicą i po krótkim czasie, występuje z propozycją, aby dołączył do niego kolejny specjalista z rodziny. Najczęściej wybieranym przez nich kierunkiem jest zaś Skandynawia.

Wiele osób związanych z sektorem budowlanym i będących spowinowaconymi z fachowcami wyspecjalizowanymi w tej branży, często podkreśla, że pójście w zawodowe ślady ojca, czy wuja ma mnóstwo zalet. Na pewno jedną z korzyści takiej pracy jest to, że ma się możliwość nieustannego podpatrywania kulisów pracy wykwalifikowanego ojca, kuzyna, brata, czy też wuja. Młodszy i znacznie mniej doświadczony członek rodziny, który dopiero co ukończył szkołę lub który pracuje w danym fachu dopiero od pewnego czasu, bardzo szybko ma szansę stać się wysokiej klasy specjalistą. Praca pod okiem wyśmienitego fachowca, a co więcej fachowca, z którym ma się świetny i bezpośredni kontakt, bardzo procentują. Dlatego też podobną sytuacją można uznać za znakomitą przepustkę do kariery.

 

Trzeba przyznać, że wyjazd do pracy zagranicę we dwójkę ma wiele korzyści nie tylko dla młodszego, ale także starszego krewnego. Zachodzi tu bowiem doskonałe uzupełnienie wszelakich cech i zdolności. W wielu przypadkach zdarza się, że starsza generacja specjalistów nie posługuje się płynnie językiem angielskim ani też żadnym z języków skandynawskich. W takim przypadku młodszy krewny może wziąć na siebie sprawy komunikacyjne w nowym środowisku.

Wspominał nam o tym pan Bartłomiej, papiarz z dwudziestopięcioletnim stażem, który po podjęciu współpracy z We Can Do HR już po raz trzeci zdecydował się wyjechać na sezon do Szwecji. Tym zdecydował się do niego dołączyć jego dwudziestoczteroletni bratanek Marek, dopiero od jakiegoś czasu zatrudniony w branży budowlanej. „To że możemy razem pracować, obu nam wychodzi tylko na zdrowie. Wciąż szkolę Marka. Pokazuję mu, na co ma zwracać uwagę w pracy. Wiem, jakie to ważne, bo mnie do zawodu wprowadził mój ojciec. Marek też mi pomaga, bo jego siłą są akurat języki obce. W przeciwieństwie do mnie w komunikatywnym stopniu zna zarówno język angielski, jak i szwedzki”, mówi.   

 

 

W rodzinie siła

Za kolejną ogromną zaletę współpracy z którymś z wykwalifikowanych członków rodziny prócz korzyści zawodowych, z pewnością uznać należy zminimalizowanie stresu związanego z przeprowadzką zagranicę. Najczęściej krewni zostają zakwaterowani na miejscu w tym samym pokoju. Tym samym łatwiej się klimatyzują, bo we dwójkę znacznie raźniej radzą sobie w nowych sytuacjach. We dwójkę szybciej też nawiązują kontakty. O tej zalecie pracy z rodziną opowiadał nam z kolei pan Jarosław, który wyjechał do pracy na budowę w Norwegii razem z bratem. „Mój brat jest ode mnie młodszy o dziesięć lat. Ponadto prócz znacznej różnicy wieku mamy zupełnie inne charaktery. Ja jestem introwertykiem, a on za to duszą towarzystwa. Zdaję sobie sprawę z tego, że gdybym znalazł się w tym środowisku sam, o wiele trudniej byłoby mi się dostosować.”, mówi.     

Oprócz tego wielu pracowników, którzy wybrali się do pracy zagranicę wraz z krewnym podkreśla, że sytuacja, w której tak daleko od domu mogą liczyć na wsparcie kogoś bliskiego jest czymś bezcennym. Obecność kogoś z rodziny ratuje ich na przykład przed nadużywaniem alkoholu. Oboje sprowadzają się na dobrą drogę, wspólnie się motywując.  

 

Chociaż istnieje mnóstwo atutów wyjazdu do pracy z krewnym, to tak czy inaczej warto jednak dobrze zastanowić się nad podobną decyzją. Wszystko naturalnie zależy od relacji rodzinnych. Obaj krewni na emigracji spędzają ze sobą mnóstwo czasu. Jak można sobie wyobrazić podczas podobnego wyjazdu zarobkowego , zacierają się granice pomiędzy pracą, a życiem prywatnym, co stanowi oczywiście większe pole do konfliktów. Jeśli myślimy o wyprowadzce zagranicę wraz z krewnym, powinniśmy być pewni, że relacja z osobą z którą chcemy pracować, będzie nam się układała w sposób pomyślny. Nawet jeśli mamy w rodzinie fantastycznego specjalistę, ale do którego nie czujemy zbytniej sympatii bądź który jest osobą bardzo konfliktową, warto przemyśleć sprawę dwa razy.

 

Wyjazd do pracy zagranicę w dwie osoby w jednak większości przypadków to fantastyczna opcja. Starszy i młodszy specjalista mogą bowiem w przestrzeni pracowniczej tworzyć świetną drużynę. Jak pokazują statystyki, praca z członkiem rodziny odpowiada aż 90% fachowcom zatrudnianych przez We Can Do HR.

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload