logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Pracownicy ze Wschodu szansą rozwoju dla polskich firm

21 Mar 2019

Obecnie na polskim rynku pracy coraz częściej dostrzec można luki kadrowe.  By jeszcze bardziej nie dopuścić do ich pogłębienia, przedsiębiorcy chętnie posiłkują się zatrudnianiem imigrantów zza naszej wschodniej granicy.

 

 

Rosnące potrzeby przedsiębiorstw

 

W ostatnim czasie na polskim rynku pracy zauważalny jest deficyt pracowników. Mowa tu zarówno o najlepiej wykwalifikowanych fachowcach, jak i pracownikach pozostałych szczebli. Ponadto widoczny jest również coraz szybszy rozwój polskich przedsiębiorstw, które wciąż potrzebują dużej ilości specjalistów potrzebnych, by owo tempo rozwoju utrzymać. Za przyczynę braku rąk do pracy uznaje się między innymi wyjazdy zarobkowe naszych rodaków do innych europejskich krajów, zwłaszcza Skandynawii oraz bardzo niekorzystne trendy demograficzne.

 

Wedle rzeszy ekonomistów najbardziej skutecznym środkiem zapobiegawczym, który nie dopuści do zachwiania krajowego rozwoju gospodarczego, jest zaoferowanie zatrudnienia imigrantom. Biorąc ogólnopolski rynek pod lupę, zauważyć można, iż najczęściej proponowane jest ono natomiast specjalistom pochodzącym ze wschodniej części Europy: z Ukrainy, Białorusi, Gruzji bądź Mołdawii. Pracownicy ze Wschodu przeważnie są zatrudniani na terenie Polski w branży budowlanej, dla której są gwarantem rozwoju.  

 

Nasza agencja również wychodzi naprzeciw podobnym inicjatywom, uważając angaż imigrantów za doskonały pomysł zwalczający wszelkie trudności rekrutacyjne. Zauważyliśmy ogromny potencjał, jaki drzemie we wschodnim rynku pracy i od dawna poszukujemy fachowców również i z tej części świata. 

 

Owocna współpraca

 

Jak można się spodziewać, zatrudnianie fachowców zza wschodniej granicy niesie spójne korzyści. Angażowanie w projekty wschodnich specjalistów pozwala polskim przedsiębiorcom nie tracić nabytego wcześniej tempa rozwoju, a samym pracownikom oferuje szansę na robienie kariery

i podniesienie kwalifikacji. Polska wydaje się być dla wschodnich fachowców obiecującym rynkiem. Warto dodać, że większość przybywających do Polski pracowników to ludzie bardzo dobrze wykwalifikowani, często już z niemałym stażem pracy.

 

Podobieństwo kulturowe pozwala Polakom i Ukraińcom, czy Białorusinom na podjęcie naprawdę owocnej współpracy i pozwala im na szybką aklimatyzację w Polsce. Dużą wygodę stanowi również bliskość geograficzna, dzięki której możliwe jest zorganizowani sprawnego dojazdu do nowego miejsca pracy. Podobne wrażenia ma pan Wiktor, cieśla konstrukcyjny, który postanowił przenieść się do Polski kilka miesięcy temu.  – Od lat mieszkam w Nowowołyńsku, tuż przy granicy z Polską. Nie ukrywam, że sprawny transport to naprawdę duży atut. Jeden z tych, które przeważyły w podejmowaniu przeze mnie decyzji o wyjeździe poza kwestią finansową oraz możliwością rozwoju zawodowego, mówi. Kolejną z zalet był również język, którego nauka nie sprawiała panu Wiktorowi większych problemów.

 

Wielu Ukraińców, którzy zdecydowali się na przyjazd do pracy w Polsce, opowiada o łatwości znalezienia porozumienia z Polakami. O tym fakcie wspominał nam podczas jednej z rozmów pan Miron, który niedawno przyjechał do jednej z gdyńskich fabryk na półroczny kontrakt.

 

- Długo zastanawiałem się nad wyjazdem do Polski, mimo że na emigrację tu zdecydowało się wcześniej dwóch moich przyjaciół. Mimo dobrych słów, jakie słyszałem o pracy w Polsce od moich znajomych, to i tak nie do końca wiedziałem, co mnie tu czeka. Zawsze przecież mogłem trafić gorzej niż oni. Na szczęście tak się nie stało. Udało mi się znaleźć dobrze płatną pracę, pokrewną mojemu wykształceniu. Tym, co najbardziej mnie zaskoczyło była atmosfera w pracy, znacznie przyjaźniejsza niż to sobie wcześniej wyobrażałem. Teraz wiem, że wyjazd do pracy w Polsce był jednym z lepszych pomysłów, jaki wpadł mi do głowy od lat.  

 

Przyjeżdżając na Pomorze, pan Miron zamierzał podnieść swoje kwalifikacje jako spawacz. Dziś wie, że mu się to udało – zostało mu zaoferowane przedłużenie kontraktu, z czego zamierza skorzystać.

 

Rekrutacja fachowców ze Wschodu

 

Jeżeli chodzi o rekrutację specjalistów ze Wschodu, to nasza agencja zajmuje się każdym jej aspektem, począwszy od znalezienia dla nich miejsca pracy aż po ubezpieczenie, opiekę na miejscu i zakwaterowanie. Minimalizujemy wiec stres związany z wyjazdem dosłownie do minimum.

Warto nadmienić, że każde nasze działanie cechuje rzetelność. Nie zapominamy o żadnym szczególe związanym z wyjazdem zatrudnianych przez nas specjalistów, choćby mógł się wydawać nawet i najmniej istotny. Decydując się na współpracę z agencją We Can Do HR, można czuć się w pełni bezpiecznym.

 

Co więcej, przejmujemy także wszelkie formalności związane z zatrudnieniem obcokrajowców. Uzyskujemy wszystkie niezbędne dokumenty oraz pozwolenia, potrzebne do legalnego zatrudnienia pracowników w Polsce. Rok 2018 przyniósł pewne zmiany regulacji prawnych, które odrobinę skomplikowały szansę na zatrudnienie. Fakt, że tylko w ostatnim czasie agencja We Can Do HR uzyskała ponad pięćdziesiąt pozwoleń o pracę, można uznać za duży sukces. 

 

Otwarcie się na zupełnie nowy, wschodni rynek było dla nas bardzo interesującym wyzwaniem. Z czasem okazało się, że przedsięwzięcie to jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ dziś rekrutacja fachowców zza wschodniej granicy niewątpliwie jest jednym z najmocniejszych filarów We Can Do HR.  

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license