logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Rekruter też człowiek. W jaki sposób z nim rozmawiać, aby zdobyć wymarzone stanowisko?

20 Mar 2019

Rozmowy kwalifikacyjne raczej nie należą do chwil wyczekiwanych, czy też uznawanych za przyjemne. Co więcej, stresuje się nimi aż ponad 90% osób, które się na nich zjawiają. Stres ten da się jednak w dużej mierze zminimalizować, jeżeli tylko uświadomimy sobie, że tak naprawdę rekruter wcale taki straszny nie jest.  

 

                                                  

Niełatwa sztuka rozmów o pracę

 

Rozmowy kwalifikacyjne to dla wielu osób niełatwy orzech do zgryzienia. Po prostu pojawianie się na nich wiąże się dla większości ludzi z dużymi nerwami. Nic dziwnego, przecież to znak, że właśnie opuściliśmy strefę komfortu, a w naszym życiu dokonują się niemałe rewolucje. Taka sytuacja każdorazowo oznacza właśnie stres. Nie czujmy się z tym źle, bo podobne emocje przeżywa aż 90% osób starających się o pracę.  

Warto uzmysłowić sobie, że rozmowy rekrutacyjne to istotny element obecnego rynku pracy i bez uczestnictwa w nich nasze życie zawodowe niestety nie będzie mogło korzystnie się rozwijać. Tak więc, gdy już na samą myśl o czekającej cię w nie za długim czasie rozmowie kwalifikacyjnej, zaczynasz czuć w głowie nieprzyjemną pustkę i po trochu zjada cię stres, już teraz zacznij się do niej przygotowywać. Uwierz w swoje siły, a poza tym uświadom sobie, że tak naprawdę nie taki diabeł straszny, jak go malują.  

 

Nić porozumienia

 

Musisz sobie uzmysłowić, że na rozmowie kwalifikacyjnej niezmiernie ważne jest twoje nastawienie. Jeśli przyjdziesz na nią zrezygnowany i niepewny własnych kwalifikacji, czy umiejętności będziesz miał raczej nikłe szanse na zatrudnienie. Jeżeli za to usposobisz się do tego zdarzenia jak najbardziej pozytywnie tylko potrafisz, z pewnością pójdzie ci jak z płatka. Gwarantujemy ci także, że o wiele łatwiej będzie ci przejść każdą rozmowę pracę, jeżeli chociażby na chwilę wczujesz się w rolę przeprowadzającego ją rekrutera.

Zacznij w końcu traktować rekrutera jak człowieka. Może zabrzmi to dość kuriozalnie, ale co ciekawe, wiele osób przychodzących na rozmowy kwalifikacyjne zupełnie zapomina o ludzkich twarzach tych, którzy je przeprowadzają.

 

Przede wszystkim nie możesz widzieć  w rekruterze wyłącznie surowego sędziego, od którego zależy twoje „być albo nie być”, ponieważ jest to jeden z największych błędów popełnianych na rozmowach rekrutacyjnych. Po prostu przez podobne nastawienie przestajemy zachowywać się swobodnie, a w konsekwencji wcale nie przedstawiamy się z tak dobrej strony, jakbyśmy sobie tego życzyli. A rekruter nie jest przecież twoim wrogiem! Nic bardziej mylnego.

 

Powinieneś wiedzieć, że i jemu bardzo zależy na zatrudnieniu najbardziej obiecującego pracownika. Michał Zblewski, kierownik działu rekrutacji We Can Do HR w trakcie swojej drogi zawodowej zauważył prawidłowość, z której wynika, że przez stres paraliżujący kandydatów na rozmowach kwalifikacyjnych, jak i sam ich stosunek względem rekrutera przestają się oni zachowywać naturalnie. „Wielokrotnie miałem do czynienia z sytuacjami, w których starający się o pracę zaczynali przybierać dziwną postawę, z której jasno wynikało to, że nie uważają mnie za swojego sprzymierzeńca, ale właśnie za sędziego. Takie nastawienie do niczego dobrego nie prowadziło, bo niestety pomimo moich prób wprowadzenia na rozmowie jak najpozytywniejszej atmosfery, nie byli w stanie właściwie się zaprezentować. Kandydaci zapominają tym samym o tym, że i rekruterom zależy na pomyślnych wynikach rozmów.”

 

Choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, rekrutera, jak i kandydata bardzo wiele łączy. Rekruter podobnie jak i ty także musi przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. I on chciałby wypaść jak najlepiej oraz jak najbardziej profesjonalnie. To do niego należy nadanie kształtu całej rozmowie, więc na dobrą sprawę musi być więc znacznie lepiej przygotowany od potencjalnego kandydata. I przed nim stoi mnóstwo wyzwań.

 

Nie dość, że na jego barkach spoczywa zrekrutowanie pracownika, który idealnie wpisze się w aktualne potrzeby firmy, to musi również wywołać na kandydacie bardzo profesjonalne wrażenie. W trakcie rozmowy starający się o zatrudnienie powinien odnieść także jak najlepsze wrażenie o firmie, a jeśli zostanie wybrany, to aby chciał rozpocząć w niej pracę. Przyszły pracownik powinien także wyjść z rozmowy z poczuciem, że ma na temat firmy niemałą wiedzę. Wszystko to leży właśnie w rękach rekrutera.  

 

Rekruter o gołębim sercu

 

Powinieneś mieć na uwadze to, że wielu rekruterów to ludzie niezwykle empatyczni, tacy którzy na rozmowach rekrutacyjnych podejmują wszelkie starania, aby tylko dostrzec każdy atut potencjalnego pracownika. Poza doświadczeniem i określonymi kwalifikacjami najczęściej szukają w kandydatach także ich pozostałych silnych stron. Poszukują więc wszystkiego, co tylko realnie może zwiększyć szansę kandydata na podjęcie pracy.

 

Jak zauważyła Agnieszka Skowrońska, rekruterka z We Can Do HR z kilkuletnim stażem, bycie dobrym i profesjonalnym rekruterem przede wszystkim łączy się z misją oraz z silną potrzebą niesienia pomocy innym. „W tej pracy człowiek powinien stanowić największą wartość. To właśnie dlatego już po rozpoczęciu pracy w agencji tak mnie ujęło stanowisko zespołu rekruterów. Dział rekrutacji tworzą tu ludzie, którzy nie wyobrażają sobie przedmiotowego traktowania pracowników. Znalezienie pracy dostosowanej do ich kwalifikacji i potrzeb, a w rezultacie zapewnienie im pewnej przyszłości to misja We Can Do HR”, mówi.

 

Michał Zblewski również podkreśla rolę odpowiedniego nastawienia rekruterów. „Satysfakcja i zadowolenie zatrudnianych przez nas pracowników to nieodmiennie nasz priorytet. Bez przyjęcia takiej postawy, wszystkie nasze poczynania po prostu spełzłyby na niczym. To dlatego oprócz omawiania kwestii kwalifikacji, czy doświadczenia najzwyczajniej w świecie jesteśmy zainteresowani również tym, jakimi zatrudniani przez nas fachowcy są ludźmi. Lubimy ich poznawać, w końcu razem chcemy walczyć o ich pewną przyszłość.” , mówi.

 

Szczerość przede wszystkim

 

Gdy przed wybraniem się na rozmowę rekrutacyjną zastanawiasz się, jak by tu z niej wybrnąć, przede wszystkim powinieneś postawić na szczerość. To właśnie szczerość jest najlepiej sprawdzającym się kluczem do wszystkich rozmów o pracę. Pamiętaj, że kłamstwo nie dość, że ma krótkie nogi, to jeszcze i nie popłaca. To cecha, której pracodawcy, jak i rekruterzy nie lubią najbardziej. Podczas rozmowy unikaj koloryzowywania swoich osiągnięć, czy też wszelkich zalet, zwłaszcza jeśli są one nieprawdziwe. 

 

Wracając jeszcze do jak najbardziej ludzkiej postawy, jaka należy przyjąć względem rekrutera, miej również na uwadze, że może to nie być pierwsza rozmowa, jaką przeprowadza on danego dnia. Tym samym i on ma tym prawo być zmęczony, również on może mieć przecież gorszy dzień. Bądź więc wyrozumiały, a na rozmowę o pracę przybądź z uśmiechem i przez kilka pierwszych sekund wyobraź sobie, że to ty siedzisz na jego miejscu. Chwilowa gra wyobraźni i zamiana ról może odegnać stres tam, gdzie pieprz rośnie.

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license