logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Referencje od pracodawcy – do czego się przydają?

12 Jun 2019

Czy referencje od pracodawcy można uznać za pomocne i przydatne, gdy staramy się o nową posadę?

 

 

Wielka moc referencji

Chociaż sytuacja na rynku pracy zmienia się zdecydowanie na korzyść pracowników, to niezależnie od stanowiska, jakiego objęciem jesteśmy zainteresowani, nierzadko zdarza się, że konkurencja jest naprawdę duża. Niekiedy mimo tego, że dysponujemy pożądanymi przez pracodawcę umiejętnościami jak i doświadczeniem, a ponadto pomyślnie udało się nam przejść rozmowę kwalifikacyjną i tak ku naszemu ubolewaniu nie zdobywamy danej posady.

 

W takich przypadkach bardzo pomocną rzeczą mogą okazać się właśnie referencje od pracodawcy. Rekomendacja naszej pracy, sporządzona przez poprzedniego pracodawcę może przydać się podczas procesu rekrutacyjnego jako element, który wyróżni nas spośród grona pozostałych kandydatów.  

 

Można sobie wyobrazić, że rekruter, który ma akurat przed oczami CV z dołączonymi rekomendacjami oraz takie, przy których ich nie ma, okaże znacznie większe zainteresowanie tym pierwszym. Aplikujący fachowiec, za którego poświadczają poprzedni pracodawcy błyskawicznie zaczyna znajdować się na o wiele korzystniejszej pozycji aniżeli pozostali specjaliści, jacy nie mogą swoich referencji przedłożyć.

 

Referencje w branży budowlanej

Jeżeli jesteśmy fachowcami zatrudnionymi w branży budowlanej, to z całą pewnością warto zadbać o to, aby referencje były nam wystawiane po każdym istotniejszym kontrakcie. Arkadiusz Astachow, jeden z rekruterów agencji We Can Do HR uważa przedstawianie rekomendacji za doskonały pomysł, który faktycznie może przydać się w staraniach o posadę.

 

„Jeśli w trakcie procesu rekrutacyjnego zostanie wyłonionych kilku kandydatów, którzy w pełni spełniają nasze wymogi, jednakże możemy zatrudnić tylko jednego z nich, rekomendacje często mają ostateczny wpływ na to, który z nich otrzyma stanowisko. Kiedy mam okazję zapoznać się z opiniami poprzednich pracodawców o którymś z kandydatów i co więcej, wyrażają się oni na jego temat w samych superlatywach, to już na wstępie mogę sobie wyrobić o nim zdanie. Tym samym bardzo zachęcam wszystkich kandydatów, jacy poszukują pracy za pośrednictwem naszej agencji do tego, aby jeżeli tylko posiadają cenne referencje stawiające ich jako pracowników w świetnym świetle wysyłali je razem z życiorysami zawodowymi.”

 

Wiarygodność to podstawa

Gdy po zakończonym kontrakcie poruszasz ze swoim pracodawcą kwestię referencji  pamiętaj o tym, że powinny się one prezentować jak najbardziej wiarygodnie. Rekomendacja pracodawcy nawet pomimo jego wielkiej sympatii dla twojej osoby nie może przeistoczyć się w list pochwalny, gdzie wznoszone są na twój temat prawdziwe peany, ponieważ nie wygląda to niestety na pełny obiektywizm.  

 

Wiadomo, ze rekomendacje mają za cel przedstawić cię jako osobę rzetelną, wykwalifikowaną i w pełni profesjonalną, jednakże musi być w nich zachowana równowaga. Referencje mają ukazywać twoje mocne strony jako pracownika. Co ma być oczywiście poparte konkretnymi przykładami projektów, jakie miałeś okazję realizować.

 

Wysyłanie referencji

Nie ma odgórnie narzuconych zasad odnośnie przedstawianie referencji przyszłemu pracodawcy. Bardzo często dodajemy referencje w odpowiedzi na ofertę jako załącznik wraz z CV, czy też wraz z posiadanymi certyfikatami.

Możemy je sobą zabrać referencje także wtedy, gdy zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną.

 

Pamiętajmy, że jest to element, jaki może zadecydować o zatrudnieniu lub jego braku. Przywiązujmy więc do ich zbierania dużą wagę. Jeśli jeszcze nie zacząłeś zbierać rekomendacji od pracodawców, na pewno warto się o nie zatroszczyć w przyszłości.

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload