logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Telefoniczna rozmowa z rekruterem. Jak zrobić dobre wrażenie?

11 Sep 2019

Jesteś w trakcie poszukiwania pracy i oczekujesz na telefon od rekrutera? Warto się przygotować do takiej rozmowy, nawet jeśli mamy sobie z nim uciąć jedynie krótką pogawędkę.

 

 

Pierwsze wrażenie

Aktywnie poszukujesz pracy, aplikując na przeróżne ogłoszenia. Jednocześnie oczekujesz, że w końcu będziesz miał okazję odebrać telefon od rekrutera, który w rezultacie będzie mógł ci zaproponować termin rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu kandydatów zapomina jak istotny jest ten pierwszy kontakt z firmą. W rezultacie traktują podobną rozmowę telefoniczną jako coś błahego, raczej nieistotnego. Otóż nic bardziej mylnego. Naszą pierwszą rozmowę z rekruterem powinniśmy potraktować poważnie, tym samym warto pomyśleć o przygotowaniu się do niej. Zrób dobre wrażenie już na samym początku.

 

Profesjonalista w każdym calu

Podczas rozmowy z rekruterem, zazwyczaj niezbyt długiej rozmowy telefonicznej, kiedy będziecie ustalać szczegóły spotkania, wskazane jest, aby pokazać się jako profesjonalista. Może wydawać ci się, że taka rozmowa to jedynie formalność, jednakże musisz wiedzieć, że w procesie rekrutacyjnym wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły mają znaczenie. Postaraj się więc uniknąć błędów, jakie często popełniane są zupełnie nieświadomie. Nie zapominaj o podstawowych zasadach kultury osobistej, właściwym doborze słów i zwrotów adekwatnych do formalnej sytuacji. Pamiętaj, że dobre pierwsze wrażenie to jednocześnie krok do otrzymania posady, na której ci zależy.  

 

Właściwe powitanie

Zacznijmy od sprawy niezwykle istotnej, mianowicie skrzynki głosowej. Trzeba mieć bowiem na uwadze to, iż  skrzynka głosowa to niewątpliwie twoja wizytówka.

 

Jeżeli twoje nagranie zawiera w sobie elementy slangu lub też jest wycinkiem któregoś z filmowych gagów, koniecznie je usuń, nawet jeśli jesteś do niego szczególnie przywiązany lub jeśli dosłownie śmieszą cię do rozpuku. Na tym etapie czysto formalnej znajomości, rekrutera zupełnie nie interesuje twoje poczucie humoru.  Jeśli podajesz dany numer jako kontaktowy, koniecznie zrezygnuj z jakichkolwiek żartobliwych tekstów powitalnych. W przeciwnym razie wyjdziesz na osobę nieprofesjonalną.

 

Jedyną możliwą opcją jest w tym przypadku poważne nagranie, tłumaczące że nie możesz niestety odebrać w tym momencie telefonu i skontaktujesz się z osobą próbującą się do ciebie dodzwonić w najbliższej, wolnej chwili.

 

Znienawidzone melodie

 

Wiele osób wpada na pomysł, aby umilić wszystkim oczekującym na połączenie z ich numerem jakąś melodią. Niestety oczekiwanie na połączenie niekiedy może należeć do dość nieprzyjemnych. Piosenka, która zupełnie nie trafia w muzyczne gusta rekrutera, a której wysłuchał już dwukrotnie, próbując się do ciebie dodzwonić, może sprawić, że po raz kolejny już nie podejmie takiej próby.

 

Wzmagająca się irytacja wskutek wysłuchiwania wyjątkowo nielubianej ścieżki dźwiękowej nie powinna cię przecież dziwić, każdy ma swoje znienawidzone melodie. Jeśli i ty witasz wszystkich dzwoniących dźwiękami któregoś z najnowszych hitów, w czasie poszukiwania pracy, odejdź od tego pomysł. Zwyczajny dźwięk telefonicznego sygnału zadziała w tym przypadku o niebo lepiej.

 

Zaciszne miejsce

 

Jeśli istnieje taka możliwość, postaraj się znaleźć jak najbardziej zaciszną przestrzeń do rozmowy. Takie, które nie będzie cię dekoncentrowało przez występowanie niepożądanych bodźców. Jeśli możesz, wejdź w zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie cię dekoncentrował. Dzięki temu w pełni będziesz mógł się skupić na słowach rekrutera, a ponadto będziesz zachowywał się bardziej swobodnie. 

 

Grunt, to pamiętać

 

Jeżeli aplikowałeś na kilka lub nawet kilkanaście ofert, powinieneś mieć na uwadze, że wiedza na ich temat to bardzo istotna rzecz. Jeśli już w pierwszym zdaniu wyjdzie na jaw, że nie masz zielonego pojęcia, czym zajmuje się firma, z której dzwoni rekruter ani na jakie stanowisko w niej aplikowałeś, raczej nie czeka cię w niej kariera. Zanim rozdzwonią się rekrutacyjne telefony, dokładnie prześledź gdzie i na jakie pozycje aplikowałeś, by przypadkiem nie wyjść na osobę, która wysyła swoje CV, jak i list motywacyjny nieprofesjonalnym hurtem.

 

Wspólny język

 

Rozmowa telefoniczna ma oczywiście nieco mniej zobowiązujący charakter od tej przeprowadzanej na żywo. Pamiętaj jednak, aby dopasować się językiem wypowiedzi do rekrutera. Jeżeli wyraża się on w sposób bardzo formalny i udzielaj w podobny sposób odpowiedzi. Wyczuj kwestię swobody, by wypaść kulturalnie, ale i naturalnie.

 

Uważny słuchacz

 

Najważniejszym, co możesz zrobić w trakcie rozmowy z rekruterem, to postarać się, by być uważnym słuchaczem. Nie przerywaj i wysłuchuj do końca, co ma on ci do powiedzenia. Poza tym nie przegaduj swojego rozmówcy.

 

Mruk

 

Nawet jeśli nie jesteś w danym momencie w szampańskim nastroju, postaraj się rozmawiać z rekruterem jak najbardziej sympatycznie i przyjacielsko tylko potrafisz. Kilka minut rozmowy to naprawdę niewiele, by podjąć wysiłek zrobienia dobrego wrażenia i aż tyle, by rekruter mógł poczuć do ciebie sympatię. By nawiązać z nim nić porozumienia, odpowiadaj dziarskim tonem, staraj się być zainteresowany rozmową, bo to sygnał dla rekrutera, że będziesz równie zainteresowany pracą, jeżeli dostaniesz szansę i zostaniesz przyjęty do zespołu.

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license