logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Cecha sukcesu - Samodzielność

27 May 2019

Samodzielność

Jeżeli potrafimy realizować zadania bez drogowskazów i potrzeby korzystania z pomocnej dłoni, nasza wartość w oczach pracodawcy rośnie. Taką samodzielność zawodową wypracowuje się latami doświadczeń i zdobywaną w tym czasie wiedzą, ale jej fundamentalnym budulcem jest nasz charakter i życiowa postawa. Najwartościowsza wiedza ukryta pod pasywną postawą lub niechęcią brania spraw w swoje ręce może okazać się tylko niewykorzystanym potencjałem. Dlatego samodzielność jako cecha osobowości jest wysoce pożądana u kandydatów praktycznie na każde stanowisko. 

 

Naturalny kierunek

Osiąganie samodzielności to symbol naszego dojrzewania jak i późniejszego wdrażania się w życie społeczne. Do osiągnięcia jak największej samodzielności jesteśmy stymulowani i inspirowani przecież już od najmłodszych lat. Najpierw przez rodziców, później nauczycieli, przyjaciół i środowisko, któremu zależy na naszym powodzeniu w życiu. Jej uzyskanie to milowy krok prowadzący ku dorosłości. Cechę tę można uznać tym samym za jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych każdego człowieka. Jej stopień i skala wpływu na życie to już sprawa indywidualna każdego z nas. Dlatego człowiek o wysokim poziomie samodzielności pozytywnie wyróżnia się z tłumu i może mieć duże uznanie wśród innych. 

 

Gdy na różnych życiowych polach brakuje nam samodzielności, to nawet wówczas, kiedy nie zdajemy sobie z tego w pełni sprawy, nasze poczucie własnej wartości ulega pewnemu rozchwianiu. Potrzeba polegania na innych jest zjawiskiem korzystnym w skali społecznej ponieważ wpływa na interakcję i integrację międzyludzką. Jednak świadomość, braku możliwości realizacji celów bez pomocy może zmniejszyć motywację, wprowadzić niepewność, a nawet strach. Natomiast skupienie się na własnych możliwościach i obudzenie w sobie indywidualnej zaradności pozwala stworzyć w umyśle pozytywny obraz swojej osoby. Samodzielność to zdolność, która czyni nas skutecznym jak również silniejszym. Jednym słowem, warto być samodzielnym. 

 

 

Samodzielny pracownik na wagę złota

W ramy samodzielności idealnie wpisuje się również pewna niezależność, a jeżeli mowa o niezależności na polu zawodowym, to jak można się domyślać, w konkretnych okolicznościach przekłada się bezpośrednio na naszą efektywność. Jeśli nie musimy nieustannie dopytywać o kierunek działań i sami podejmujemy decyzje, zaoszczędzamy mnóstwo czasu, jaki można w rezultacie poświęcić pozostałym obowiązkom.

 

Nietrudno się więc dziwić, że kwestia samodzielności bardzo często jest podejmowana jest w kontekście procesów rekrutacyjnych. Cechę tę można bowiem uznać za jedną z tych, jakie niezmiernie cenią pracodawcy i to niezależnie od branży w jakiej działamy, czy też zajmowanego stanowiska. Samodzielny pracownik bez wątpienia zostanie uznany przez każdego pracodawcę za kogoś na wagę złota.

 

Samodzielność jest cechą, która stanowi o naszym sukcesie zawodowym. Osoba potrafiąca działać nawet wtedy gdy zabraknie jej wytycznych przełożonego bądź wsparcia zespołu to silny gracz na rynku pracy. Odciążenie kierownika, umiejętność podejmowania własnych inicjatyw i radzenie sobie gdy zabraknie obecności współpracowników to domeny osoby samodzielnej. Jeśli nie przyćmiewają one zdolności słuchania głosu innych i pracy w grupie są to cechy dobre i składają się na wartość pracownika.

 

Żywot wolnego strzelca

Ponadto za samodzielnością stoi także kreatywność. Pracownicy potrafiący przyjmować samodzielną postawę często są bardziej świadomi swoich mocnych stron i zalet. Rzadziej uginają się przed przeszkodami i wszelkimi przeciwnościami losu. Ludzie o wysokim progu samodzielności z większą dynamiką działają wedle zasady prób i błędów. Wypływanie na głęboką wodę często nie stanowi dla niech problemu. Takie osoby mogą doskonale sprawdzić się prowadząc własną działalność jak i skutecznie operować wewnątrz już zorganizowanych instytucji.

 

Samodzielna osoba też znacznie lepiej potrafi radzić sobie ze stresem. W łatwiejszy sposób potrafi się odnajdywać się w sytuacjach kryzysowych ponieważ wie, że może poradzić sobie z nimi o własnych siłach. Warto uświadomić sobie, że sprawna gra solo na pewno może bardzo dopomóc ci w karierze.

 

Trening samodzielności

Nie zapominajmy, że większej samodzielności można się nauczyć. Wystarczy, że zaczniemy od detali, czyli wprowadzania do naszego życia małych, codziennych zadań przeznaczonych tylko dla nas. Po pierwszych sukcesach przekonamy się, że jesteśmy w stanie zrealizować samodzielnie więcej niż nam się na początku wydawało. Jeśli uda nam się zrobić mnóstwo niewielkich i jedynie na pozór mało istotnych kroków, z pewnością zaskoczy nas fakt, jak ogromne postępy poczyniliśmy. Warto pamiętać, że samodzielność można wypracować, a jej skalę i poziom podnosić przez cały okres życia. 

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload