logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Skandynawska Ziemia Obiecana. Czy warto podjąć pracę na terenie Szwecji?  Część I

14 Jun 2019

Zastanawiasz się nad emigracją zarobkową do Szwecji, ale wciąż nie wiesz, czy to miejsce dla ciebie?  Oto lista niewątpliwych zalet tego kraju, które z pewnością skłonią cię do wyjazdu. Szwecja stoi dla ciebie otworem!

 

 

Cel: Szwecja

 

Emigracja na Północ ma niewątpliwie mnóstwo zalet. Nic dziwnego, że każdego roku decyduje się na nią coraz więcej Polaków. Co jednak wyróżnia rynki skandynawskie, że są aż tak atrakcyjne? Z pewnością jedną z największych zalet pracy na terenie Norwegii są wysokie zarobki, w naturalny sposób przekładające się na komfortowe warunki życia. To jednak nie wszystko.

 

Szwecja jest ostatnimi czasy coraz chętniej wybieranym przez Polaków miejscem emigracji. Wiele osób mówi o Szwecji jako o miejscu, które wręcz idealnie nadaje się na krótszy wyjazd zarobkowy, jak i na przeprowadzkę.

 

Czy warto pójść w ich ślady i to właśnie ten kraj obrać za swój cel? Zdecydowanie tak! Któż nie miałby ochoty spędzić trochę czasu w kraju, który każdego roku zajmuje miejsce w plebiscycie na pierwszą dziesiątkę najszczęśliwszych narodów świata?

 

Oto lista rzeczy, które z pewnością skłonią cię do zarobkowego wyjazdu, jeśli tylko podobny plan chodzi ci po głowie.  

 

1. Świetne zarobki to wcale nie mit

Jeżeli chodzi o kwestę zarobkowania, to Szwecja bez wątpienia plasuje się świetnym miejscu, jeśli zaczniemy ją przyrównywać do pozostałych europejskich krajów. Wiele osób, które zakosztowały comiesięcznego otrzymywania szwedzkiej pensji określa ją nawet jako prawdziwe finansowe eldorado.

 

Fantastyczne możliwości zarobkowania na terenie Szwecji to bowiem wcale nie legendy. Wyjeżdżając do pracy w tym skandynawskim kraju, można liczyć na pięcio- lub nawet sześciokrotnie wyższe zarobki aniżeli te powszechne w Polsce. Praca w Szwecji bez dwóch zdań się opłaca, gdyż momentalnie podniesie twój status finansowy i sprawi, że będziesz w stanie zaoszczędzić naprawdę pokaźną ilość gotówki.

 

2. Polscy fachowcy pilnie poszukiwani

Od kilku dobrych lat szybkość rozwoju skandynawskiej gospodarki zaskakuje nawet i samych Skandynawów. To właśnie sektor budowlany można uznać za jej najprężniej rozwijającą się gałąź. W skandynawskim krajobrazie na potęgę pojawiają się nowe fabryki, biurowce, galerie handlowe, markety, osiedla, czy domy jednorodzinne. Prognozy jego rozwoju są bardzo optymistyczne, tym samym trudno mówić w tymże momencie o jakimkolwiek przesycie tego rynku.

Z zaistniałą sytuacją łączą się również jednak budowlane braki kadrowe, jako że w Szwecji zwyczajnie zaczęło braknąć specjalistów wykwalifikowanych w tym zakresie.

Stała się to szansą między innymi dla fachowców pochodzących z Polski, którzy zaczęli być coraz częściej i chętniej zatrudniani przez szwedzkie firmy. Wkrótce zaczęli się oni cieszyć w tym kraju naprawdę dużą renomą.

 

3. Sprzyjająca pracownikom kultura pracy

Ogromna rzesza naszych rodaków, którzy pracują lub też mieli szansę pracować w Szwecji przyznaje, że pod względem kultury pracy, kraj ten nie ma sobie równych. Stoi tu ona na bardzo wysokim poziomie. Szwedzi są po prostu zdania, że jako że praca jest ich drugim domem, nie można wiec zrobić nic innego jak tylko zatroszczyć się o jak najlepsze warunki w niej panujące. Jak w każdym innym także i oni spędzają tam mnóstwo czasu, tym samym atmosfera, jaka panuje w środowisku pracy, ma dla nich wręcz ogromne znaczenie.

 

Co ciekawe, dla sprzyjającej atmosfery w miejscu pracy Szwedzi są zdolni do naprawdę dużych poświęceń. Większość z nich jest zdania, że za nic w świecie nie zdecydowałaby się zostać w pracy, w której źle się czują, ale świetnie zarabiają. Zdecydowanie woleliby zmienić pracę na gorzej płatną, ale za to taką, w której będą mieli szansę czuć się pod względem towarzyskim jak ryby w wodzie.

 

4. Godne warunki pracy

Szwedzcy pracodawcy już od lat mają bardzo dobrą opinię na europejskim rynku pracy. Są uważani za ludzi uczciwych, wyrozumiałych, ale i sprawiedliwych, istnieje więc niewielkie ryzyko, że nasz wyjazd do pracy w Szwecji okaże się nieudany.

 

W szwedzkich zakładach pracy raczej rzadko dochodzi do sytuacji, które można by zakwalifikować do kategorii mobbingu. Szwedzi dużą wagę przykładają do stosowania się do zaleceń Kodeksu Pracy i co więcej, naprawdę nie są to jedynie czcze słowa. Tak więc, gdy  zdecydujesz się na podjęcie pracy w Szwecji, nie musisz żyć obawą, że zostaniesz potraktowany w niewłaściwy sposób.

 

5. W Szwecji mniej znaczy więcej

Temat pracy to jeden z wielu słynnych, skandynawskich paradoksów. Można bowiem stwierdzić, że Szwedzi pracują i krótko i długo. Skąd to dziwaczne i na pozór nielogiczne stwierdzenie? Otóż czas trwania aktywności zawodowej przeciętnego Szweda jest znacznie dłuższy od średniej unijnej.

 

Statystycznie Szwedzi porzucają swą karierę nawet i po upływie czterdziestu lat.To o wiele dłużej niż dajmy na to Polacy, kończący aktywność zawodową po około trzydziestu dwóch latach zatrudnienia. Z drugiej strony, jeśli zacząć analizować ilość godzin spędzonych przez Szwedów w pracy w ciągu tygodnia, to można powiedzieć, że pracują oni z pewnością krócej aniżeli pozostałe europejskie narody, ale i mniej niż wynosi średnia unijna.

 

Gdy chodzi ci po głowie pomysł, aby zaplanować wyjazd zarobkowy, dzięki któremu będziesz w stanie znacznie podreperować swój budżet i nie jesteś pewny, który z europejskich krajów wybrać, nie miej najmniejszych wątpliwości, że Szwecja będzie do tego wręcz idealnym miejscem.

 

Nawet jeśli nie zamierzasz spędzić w tym niezwykłym skandynawskim kraju reszty życia, to miej na uwadze, że każdy miesiąc tam spędzony, na pewno będzie można uznać za wspaniałą przygodę. Bez dwóch zdań – w Szwecji zdecydowanie warto pracować.

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license