logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Szanuj pracownika swego jak siebie samego. O kulturze pracy w Szwecji

16 Dec 2019

Jeśli chodzi o podejmowanie zatrudnienia na terenie Szwecji, to przyznać trzeba, że przede wszystkim pracuje się tam zupełnie inaczej niż na przykład w Polsce. Czym różni się szwedzka kultura pracy od polskiej, czy ogólnoeuropejskiej? Jak pracuje się w kraju, które co roku zdobywa tak wysokie miejsce w rankingach na najszczęśliwsze państwo świata?


 

Przyjacielski szef

 

Zacznijmy od skandynawskich stosunków międzyludzkich. Przede wszystkim Szwecja jest państwem, w którym ogromną wagę przykłada się do atmosfery, jaka panuje w miejscach pracy. Jeżeli Szwed źle się czuje w pracy, to czym prędzej zacznie się rozglądać za nowym zatrudnieniem, nawet jeżeli swoje zarobki uznałby za bardziej niż satysfakcjonujące, a samą pracą za ciekawą.

 

Taki stan rzeczy przekłada się także bezpośrednio na relacje zachodzące pomiędzy pracodawcami, a pracownikami. Stosunek większości szwedzkich pracodawców do pracowników opiera się na relacjach, które można uznać za bardzo przyjazne. Podejmują oni znacznie większe starania zmierzające do wprowadzenia motywującej i przyjacielskiej atmosfery w pracy niż na przykład większość polskich pracodawców.

 

Sytuacje, w których może dochodzić do mobbingu zdarzają się  w tymże kraju o wiele rzadziej aniżeli w pozostałych częściach Europy. Szwedzcy szefowie w dużej mierze służą swoim pracownikom dobrymi radami, nie szczędzą pochwał pod ich adresem i zupełnie nie narzekają na dość wolne tempo pracy, do jakiego przyzwyczajeni są mieszkańcy tego kraju.

 

Kraina tolerancji

 

Jeżeli chodzi o typowe stosunki zauważalne pomiędzy szwedzkimi pracownikami i po rozpatrzeniu ich w kontekście europejskim, to i one można uznać jak najbardziej pozytywne. W Szwecji wiele mówi się o wzajemnym szacunku i tolerancji – poszanowaniu zarówno w kwestii odmienności kultury, wyzwania, jak i poglądów politycznych.

 

Nie więc dziwnego, że na gruncie pracowniczym dochodzi tu do znacznie mniej konfliktów aniżeli w pozostałych krajach Europy. Szwedzi najczęściej wiedzą po prostu, w którym momencie powinno się urwać daną dyskusję, aby nie doszło przypadkiem do rozpętania w miejscu pracy jakiejś karczemnej i niosącej awantury.

 

Gra zespołowa

 

Kwestia koleżeństwa jest czymś, co bez wątpienia stanowi integralną część skandynawskiej kultury pracy. Szwedzi nie wyobrażają sobie bliskiej współpracy w ludźmi, którzy nie potrafią wykazywać się serdecznością, czy też niepomocnymi. Jeśli zdecydujesz się na podjęcie pracy na terenie Szwecji, nie ma wątpliwości co do tego, że będziesz mógł liczyć na pomoc oraz życzliwą dłoń swoich współpracowników.

 

Wolno, wolniej, najwolniej

 

Jeżeli chodzi o pracę, to w Skandynawii powinno się unikać kilku rzeczy. Z pewnością d ich grona należy praca w zdecydowanie zbyt szybkim tempie oraz branie dużej liczby nadgodzin. W końcu jak brzmi jedno z popularniejszych szwedzkich przysłów, pracuje się, żeby żyć, a nie żyje, aby pracować. Wszyscy przyjezdni muszą wiedzieć, że Szwedzi na ogół biorą sobie owe porzekadło bardzo do serca.

 

Mieszkańcy tego jakże ciekawego skandynawskiego kraju są zdania, że pracowanie w zbyt szybkim tempie, jak i wypracowywanie zbyt wielu nadgodzin są tylko krokami do tego, by obniżyć swoja efektywność oraz motywację do dalszego działania. Po przyjeździe i podjęciu w Szwecji nowej pracy najlepiej wypracować sobie niepodobną do dawnej polskiej formułę podchodzenie do obowiązków. Ot, wczujmy się w szwedzki rytm pracy. 

 

 

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license