logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Tajemnice outsourcingu - korzyści dla biznesu

28 Oct 2019

Z każdym rokiem polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na korzystanie z outsourcingu. Czym właściwie jest i co ma do zaoferowania przedsiębiorcom?

 

 

Outsourcing, czyli?

 

Określenie outsourcing na stałe zadomowiło się w biznesowym słowniku. Co się jednak kryje za tym nazewnictwem?

 

Ten wywodzący się z języka angielskiego termin jest skrótem stworzonym z trzech słów: outside, resource, using (zewnętrzny, zasób, używanie). Outsourcing to najzwięźlej mówiąc sięganie do zewnętrznych źródeł. Dzieje się to natomiast za sprawą wydzielenia ze struktury organizacyjnej firmy pewnych dotychczas realizowanych przez nią w samodzielny sposób celów, a następnie przekazanie ich wykonania niezależnym podmiotom.

 

Zdaniem Forda

 

Co ciekawe, owo pojęcie to wcale nie wynalazek ostatnich lat. Po raz pierwszy pojawiło się ono na ustach przedsiębiorców już pod koniec lat 70. XX wieku. Sama koncepcja outsourcingu powstała jednak znacznie wcześniej, bo już w latach 20. XX wielu.

 

Jedną z osób, na których ustach znalazł się ten termin był podobno Henry Ford, słynny amerykański przemysłowiec, założyciel Ford Motor Company. Poruszył ją w odniesieniu do podziału ról usługodawców oraz usługobiorców. Ford był zdania, że jeżeli czegoś nie jesteśmy w stanie zrobić wydajniej, taniej i lepiej aniżeli nasi konkurenci, to na dobrą sprawę nie ma najmniejszego sensu, abyśmy podobne działania. Jeśli więc zauważymy podobną tendencję w naszym, przedsiębiorstwie powinniśmy bezzwłocznie zacząć zatrudniać do wykonania owych działań kogoś, kto będzie mógł je zrobić lepiej.

 

Zosia samosia odchodzi do lamusa

 

Już dawno skończyły się czasy, w których firmy miały działać tylko zgodnie z ideą „Zosi Samosi” bohaterki wiersza Juliana Tuwima, znanej z ciekawej dewizy, która brzmiała „wszystko sama lepiej wie, wszystko sama robić chce”.

 

Na biznesowym polu coraz częściej doceniamy możliwość, jaką daje skorzystanie w pewnych działaniach z pomocy wysoce wykwalifikowanych specjalistów, jacy nie zasilają szeregów naszej firmy. Łapiemy się na tym, że niektóre rzeczy możemy robić o wiele wydajniej, efektywniej, czyli najzwyczajniej w świecie lepiej aniżeli zrobilibyśmy to sami.

 

Oblicza outsourcingu

 

Outsourcing niepodważalnie daje więc przedsiębiorcom naprawdę wiele korzyści. Warto wspomnieć, że ma on również wiele oblicz. Jednym z nich są proste projekty, które mają na celu przede wszystkim usprawnienie procesów biznesowych oraz obniżenie kosztów danych projektów. Jeszcze innym wieloaspektowe i najczęściej skomplikowane projekty, które w większej mierze są następnie przekształcane w długotrwałe współprace.

 

Outsourcing, czyli coś dla oszczędnych

 

Jednym z głównych argumentów, które przemawiają za skorzystaniem z outsourcingu jest korzyść związana z finansami, mianowicie redukcja kosztów. Outsourcing w dużej mierze stosowany jest, gdy przedsiębiorcy dochodzą do wniosku, iż dostępne zasoby zewnętrzne są o wiele tańsze od tych wewnętrznych.

 

Eksperci mile widziani

 

Pozostałymi wielkimi zaletami tej koncepcji biznesowej jest poza oszczędnością również realizacja wszelakich usług na najwyższym możliwym poziomie. Dzięki temu ma się bowiem okazję skorzystania z porad ekspertów z zewnątrz o specjalistycznej wiedzy, czyli takich którzy będą w stanie poprowadzić nasz projekt w najbardziej profesjonalny sposób.

 

Elastyczność i wydajność na najwyższym poziomie

 

Dzięki zastosowaniu koncepcji outsourcingu firma niewątpliwie zyskuje na elastyczności oraz wydajności swoich działań. Zatrudnienie fachowców z zewnątrz wiąże się bezpośrednio ze znacznie efektywniejszym wykorzystaniem czasu.

 

Ryzyko zredukowane do minimum

 

Model biznesowy oparty na zasadach outsourcingu zmniejsza również ryzyko związane z poszukiwaniem oraz zatrudnieniem własnych fachowców. To po drugiej stronie leży odpowiedzialność za dostarczanie kandydatur w 100% odpowiadającym założeniom danego projektu.

 

Jeżeli okazuje się, że kandydat nie spełnia jakichkolwiek oczekiwań, można liczyć na to, że wkrótce na jego miejscu pojawi się nowy fachowiec. Powraca tu ponownie jakże istotna kwestia oszczędności czasu. Otóż kiedy żegnamy specjalistę niespełniającego wymogów przedsiębiorstwa, nie musimy na własną rękę ponownie rozpoczynać żmudnego i najczęściej długo trwającego procesu rekrutacji. To własnie outsourcingowa korzyść, jaka skutecznie przemawia do zdecydowanej większości przedsiębiorstw. 

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload