logotyp-blog-wecandoit.png

Rekrutacja, kultura pracy, sekrety pracy za granicą

Zaangażowani pracownicy jako ambasadorowie firmy

27 Jan 2020

Nie od dziś wiadomo, że zaangażowanie zespołu przekłada się na jego motywację oraz wydajność. To właśnie dlatego kwestia ta stała się dla większości pracodawców priorytetem. W zmotywowanych i usatysfakcjonowanych pracownikach, którzy stają się doskonałymi ambasadorami danego przedsiębiorstwa tkwi bowiem siła firmy.

 

 

Budowanie zaangażowania w zespole

 

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać za długo do racji, że pracownik zaangażowany to przede wszystkim pracownik znacznie bardziej efektywny. Duże zaangażowanie nieodmiennie łączy się z tym, że lubimy wykonywane przez nas zajęcie, jesteśmy zadowoleni z wynagrodzenia, jakie za nie otrzymujemy, a ponadto identyfikujemy się z polityką firmy, a panującą a niej atmosferę uznajemy za przyjazna i sprzyjającą naszemu rozwojowi.

 

Jeśli wymienione czynniki ze sfery oczekiwań zaczynają ukazywać się jako nasza zawodowa rzeczywistość, to w mig zwiększa się  entuzjazm, z jakim podchodzimy do wszelakich spraw związanych z firmą.

 

Co więcej, zadowoleni, a więc w większości zmotywowani do działania pracownicy przekładają się również na satysfakcję klientów. Nic dziwnego, że budowanie zaangażowania w zespole jest obecnie uznawane przez większą część pracodawców za sprawę priorytetową.

 

W końcu dzięki jego uzyskaniu firma jest w stanie znacznie szybciej się rozwijać i wznosić się na pożądane wyżyny. Zaangażowanie zespołu można więc uznać za kluczowe dla sprawnego funkcjonowania każdej firmy.

 

Dobra inwestycja

 

To dlatego niektóre z przedsiębiorstw każdego roku nie szczędzą na osiąganiu zaangażowania i przeznaczają na ten cel gigantyczne sumy pieniędzy. Trzeba przyznać, że jest to zabieg jak najbardziej opłacalny, który w większości przypadków zaczyna procentować już w niedalekiej przyszłości.

 

Wszystkie działania prowadzące do osiągnięcia przez pracowników stanu zaangażowania oraz zadowolenia, z pewnością można uznać za doskonałą inwestycję w rozwój firmy. Co  jednak znacząco wpływa na zaangażowanie pracowników? 

 

Dumni z firmy

 

Na sukcesywne budowanie zaangażowania w zespole wpływa cały szereg czynników. Należy do nich na przykład pozytywny stosunek zatrudnianych do firmy. Nie da się ukryć, że w kwestii budowania determinacji do działania pracowników, ich odczucia wobec niej mają ogromne znaczenie.

 

Jeżeli pracownicy uznają wyznawaną przez firmę filozofię za godną uwagi lub jeszcze lepiej – za interesującą, a co więcej uważają prowadzane przez nią działania za etyczne, czy za niezwykle przyjazne, znacznie łatwiej poczynią wysiłki, aby przedsiębiorstwo mogło piąć się ku jeszcze większym sukcesom.

 

Najlepsze wyniki z możliwych są natomiast osiągane w tej materii w sytuacji, kiedy jego działania oraz polityka najzwyczajniej w świecie napawają zespół dumą. Ludzie dumni z firmy są skłonni do znacznie większych zawodowych poświęceń aniżeli ci, którzy w ogóle nie utożsamiają się z jej kodem wartości i strategiami. Pracodawcy powinni dołożyć więc wszelkich starań, aby zdanie zatrudnianych na temat ich przedsiębiorstwa było po prostu jak najlepsze. 

 

Atmosfera

 

Jeśli poza ukontentowanie finansowym mnóstwo rzeczy szwankuje, na przykład nieustannie pojawiają się problemy komunikacyjne, a w konsekwencji zdaje się, że przestrzeń firmowa przesiąkła nieprzyjemną, ciężka od konfliktów atmosferą, to niełatwo jest zacząć zagrzewać wszystkich do stanięcia naprzeciw wyzwaniom.

 

Gdy atmosfera nie sprzyja, zaangażowanie zespołu zaczyna zdecydowanie tracić na swej mocy. Warunki panujące w biurze są tym samym rzeczą fundamentalną dla wzmacniania stanu zaangażowania.  

 

Małe kroki, wielkie cele

 

Zaangażowanie pracowników z pewnością wzmacnia wprowadzenie odpowiedniej strategii dotyczącej osiągania konkretnych celów. Sposób motywowania powinien oczywiście zależeć od typów osobowości, jakie na dany zespół się składają. Jedną z najbardziej popularnych metod jest ta proponująca zmierzanie do wielkich celów małymi i pozornie niewiele znaczącymi krokami.

 

Cele, które wydają się zbyt dalekosiężne, a więc i nierealne wielu osobom mogą przeszkodzić w sprawnym działaniu. Psychologowie dowodzą, że wiele osób stających przez wizją zmierzenia się z jakimś ogromnym wyzwaniem zamiast wyzwolić w sobie pokłady motywacji, zaczyna powoli ją tracić. Lepsza wydaje się metoda małych kroków, jakie do owego póki co nierealnego i mglistego celu poprowadzą.

 

Głos pracownika

 

Swoboda wyrażania przez pracowników opinii jest w procesie budowania zaangażowania niezwykle istotną rzeczą. Autorytarny szef, dla którego w ogóle na liczy się zdanie zespołu zdecydowanie traci na dobrym wizerunku. Strategia budowania zaangażowania poprzez dociekanie co na dany temat myślą pracownicy sprawia, że dochodzi do niewymuszonego zacieśnienia więzi.

 

W konsekwencji, gdy relacje pracodawcy z pracownikami prezentują się znacznie lepiej aniżeli poprawnie, ich motywacja do działania wzrasta jeszcze bardziej. Pytani o zdania utwierdzają się w przekonaniu, że są w życiu firmy ważni.

 

Gdy natomiast zaczynamy czuć się w firmie kimś znacznie więcej niż zwykłymi częściami pracowniczej układanki, zaczynamy jednocześnie odczuwać większą troskę o projekty z jakimi jesteśmy związani. Wspólne podejmowanie niektórych decyzji potrafi być bardzo angażujące, staramy się w rezultacie jeszcze bardziej.

 

Podobny kreatywny tygiel myśli zawsze działa na korzyść firmy. Nie należy tym samym zapominać, że siła firmy tkwi właśnie w zespole, a jego członkowie jako jej ambasadorzy są w stanie poprowadzić ją na wyżyny.

 

Share
Share Twitter
Please reload

Polecane materiały

Polecanie znajomych w pracy – czy warto to robić?

24 Jul 2019

1/5
Please reload

Please reload

WE CAN DO HR Sp. z o.o.

ul. Plac Kaszubski 8 / 511
Gdynia 81-350

Polska

Napisz do nas

Szybki kontakt

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • Black Vkontakte Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon

NIP 5862294290

REGON 360576089

F-SKATT 502076-5649

|

|

|

Copyright We Can Do HR Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Icons by Flaticon CC license